Szef Pentagonu: wojska Putina mają już zdolność do zaatakowania Ukrainy

Szef Pentagonu: wojska Putina mają już zdolność do zaatakowania Ukrainy
Wojska ukraińskie ćwiczą użycie rakiet przeciwpancernych (fot. Markiian Lyseiko/EPA/PAP)
PAP/mk

Sekretarz obrony USA Lloyd Austin ocenił, że wojska rosyjskie osiągnęły już poziom zdolności bojowej, który umożliwia im zaatakowanie Ukrainy.

Szef Pentagonu Lloyd Austin powiedział w piątek, że prezydent Rosji Władimir Putin ma już obecnie zdolność bojową do podjęcia działań przeciwko Ukrainie. Szef Pentagonu zaznaczył jednak, że "wciąż jest czas i pole do dyplomacji".

- Chociaż nie sądzimy, że prezydent Putin podjął ostateczną decyzję o użyciu sił przeciwko Ukrainie, to wyraźnie ma teraz tę zdolność - oświadczył Austin na konferencji prasowej.

Dodał, że "istnieje wiele dostępnych opcji obejmujących zajmowanie miast i znaczących terytoriów, ale także akty przymusu i prowokacyjne działania polityczne, takie jak uznanie terytoriów separatystycznych".

Szef Pentagonu podkreślił, że USA nadal skupiają się na zwalczaniu rosyjskiej dezinformacji, w tym wszystkiego, co może być wykorzystane jako pretekst do ataków na Ukrainę.

Dodał, że USA zobowiązały się do pomocy Ukrainie w obronie, m.in. poprzez dostarczenie dodatkowej broni przeciwpancernej.

Mimo to Austin zaznaczył, że konflikt między Ukrainą a Rosją "nie jest nieunikniony".

- Wciąż jest czas i pole do dyplomacji - zapewnił amerykański minister obrony.

Atak Rosji na Ukrainę miałby "przerażające konsekwencje"

Uczestniczący w konferencji przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów Sił Zbrojnych USA generał Mark Milley powiedział, że rosyjski atak na pełną skalę na Ukrainę miałby "przerażające" konsekwencje.

- Można sobie wyobrazić, jak to mogłoby wyglądać w gęsto zabudowanych obszarach miejskich - mówił Milley, przewidując w przypadku rosyjskiej ofensywy "znaczną liczbę ofiar".

- To byłoby przerażające, byłoby okropne - podkreślił.

Generał zwrócił także uwagę, że rosyjskie formacje w pobliżu granic Ukrainy wykraczają poza siły lądowe, powietrzne i morskie i obejmują także jednostki przygotowane do cyberwojny.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Zbigniew Parafianowicz

Wojny, do których państwa wolą się nie przyznawać

Kim są osławione rosyjskie zielone ludziki i kto nimi dowodzi? Do czego posuwają się najemnicy walczący w Syrii, Libii i na wschodzie Ukrainy? Kto destabilizuje sytuację w...

Skomentuj artykuł

Szef Pentagonu: wojska Putina mają już zdolność do zaatakowania Ukrainy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.