Sztokholm ciepło przyjmuje Olgę Tokarczuk

Sztokholm ciepło przyjmuje Olgę Tokarczuk
fot. PAP/Wojciech Olkuśnik
PAP / sz

W Sztokholmie, gdzie trwa Tydzień Noblowski, Olga Tokarczuk przyjmowana jest bardzo ciepło. Aby zdobyć autograf, czytelnicy czyhają na nią nawet przed hotelem. W niedzielę wieczorem odbędzie się Koncert Noblowski.

Po sobotnim wykładzie noblowskim przez budynkiem Akademii Szwedzkiej na pisarkę czekali wielbiciele i czytelnicy. Ich grupki polują na autografy także przed Grand Hotelem, gdzie mieszkają laureaci nagrody. W księgarniach szwedzkie wydania książek polskiej noblistki są pięknie wyeksponowane na wystawach, wśród świątecznych dekoracji. Szwedzkie radio nadaje codziennie kolejne odcinki lektury "Prowadź swój pług przez kości umarłych".

W niedzielę w ramach Tygodnia Noblowskiego a Aula Magna Uniwersytetu w Sztokholmie odbywały się wykłady laureatów w dziedzinie ekonomii, fizyki i chemii. Laureaci literaccy, po sobotnich wykładach, mieli nieco spokojniejszy dzień.

W niedzielny wieczór w Sztokholmie odbędzie się Koncert Noblowski.

DEON.PL POLECA

Tradycja koncertów w sztokholmskiej filharmonii uświetniających Tydzień Noblowski sięga 2005 r. Koncert zawsze odbywa się 8 grudnia w Konserthuset Stockholm, miejscu, które kilka dni później będzie widownią ceremonii wręczenia Nagród Nobla. Tradycyjnie na koncercie obecni są przedstawiciele szwedzkiej rodziny królewskiej, nobliści i zaproszeni goście.

Organizatorzy starają się, aby koncert był także ciekawym wydarzeniem muzycznym i zapraszają najlepszych dyrygentów i solistów. W tym roku dyrygować będzie najsłynniejszy i najbardziej ceniony szwedzki dyrygent Herbert Blomsted. Jako solistka wystąpi sopranistka Miah Persson. W programie znajdą się utwory skandynawskich kompozytorów: Carla Nielsena, Wilhelma Stenhammara, Edwarda Griega i Jeana Sibeliusa.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Są takie momenty, kiedy brakuje nam tchu.
Są takie chwile, kiedy nie mamy już na nic sił.
Są takie dni, kiedy trudno nam dostrzec nadzieję.

Nadziejnik, który trzymasz w swoich rękach, jest właśnie...

Skomentuj artykuł

Sztokholm ciepło przyjmuje Olgę Tokarczuk
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.