Takie życie prowadzą Polacy w Irlandii: "Na miejscu przeżyłem szok"

Takie życie prowadzą Polacy w Irlandii: "Na miejscu przeżyłem szok"
Dublin (fot. depositphotos)
Onet.pl / jh

Dwadzieścia lat po wejściu Polski do Unii Europejskiej Irlandia, Zielona Wyspa, nadal stanowi symbol emigracyjnych marzeń. Polacy, którzy osiedlili się tam w poszukiwaniu lepszego życia, stworzyli trwałe społeczności, zapisując się na stałe w krajobrazie irlandzkiego rynku pracy. Dziś przyglądamy się historii tych, którzy zdecydowali się na powrót, oraz tych, którzy nadal pozostają na Zielonej Wyspie.

Pierwsze lata emigracji 

Polscy emigranci trafili do Irlandii z nadzieją na lepsze życie i wyższe zarobki. Dla wielu z nich przyjazd na Zieloną Wyspę oznaczał konieczność zmierzenia się z nieznanym - nie tylko kulturowo, ale i zawodowo. Dominik, który wyjechał do Irlandii w 2005 roku z walizką pełną nadziei, wspomina, że początkowe miesiące były trudne, a wszystko trzeba było zaczynać od podstaw.

- Nie znałem języka i musiałem się szybko dostosować do zupełnie nowego środowiska pracy. Mimo wszystko udało się - trzy miesiące wystarczyły, aby odłożyć pieniądze na studia w Polsce.

DEON.PL POLECA

Dla innych wyjazd oznaczał znalezienie dłuższego zakotwiczenia. Mariusz i Alicja, którzy do Irlandii wyemigrowali w 2006 roku, szybko odnaleźli swoje miejsce w irlandzkiej społeczności.

- Początkowy plan zarobienia na studia przekształcił się w stałe życie na Zielonej Wyspie - wspomina Alicja. Praca w jednym z hoteli pozwoliła jej awansować na stanowisko kierownicze, a Mariuszowi - stać się cenionym glazurnikiem w Dublinie.

Tęsknota za Polską 

Dla wielu polskich emigrantów życie w Irlandii, choć przynosiło stabilizację finansową, wiązało się z tęsknotą za Polską. W przypadku Mariusza i Alicji impulsem do powrotu były narodziny córki.

- Decyzja o powrocie była trudna, ale uznaliśmy, że dla naszej rodziny życie w Polsce będzie lepsze - przyznaje Mariusz. Po powrocie do kraju para zainwestowała w rozwój własnej firmy. Dziś zarabiają na podobnym poziomie, co w Irlandii, ale zyskują dodatkowo obecność rodziny i możliwość wychowywania dziecka w ojczyźnie.

Emigracja na Zieloną Wyspę

Jak podaje Onet, Polska emigracja do Irlandii miała swoją kulminację w 2007 roku, kiedy liczba Polaków na wyspie sięgała 200 tysięcy. Według danych z 2022 roku ta liczba zmalała do 93 tysięcy, ale wkład Polaków w irlandzki rynek pracy i społeczeństwo pozostaje znaczący. Polskie sklepy, szkoły i lokalne organizacje wciąż funkcjonują, a Polacy stanowią jedną z najbardziej rozpoznawalnych grup mniejszościowych w Irlandii.

Źródło: Onet.pl / jh

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Katarzyna Stoparczyk

Kamil Stoch padł na kolana w błoto, by poprosić ukochaną kobietę o rękę. 
Martyna Wojciechowska wskoczy z tobą w kałużę, a jak trzeba będzie, to raz jeszcze spojrzy na nas z dachu świata. 

Skomentuj artykuł

Takie życie prowadzą Polacy w Irlandii: "Na miejscu przeżyłem szok"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.