Tatry: bardzo trudne warunki, 160 cm śniegu na Kasprowym

Tatry: bardzo trudne warunki, 160 cm śniegu na Kasprowym
Fot. Lukasz Janyst / Depositphotos
PAP/mł

W wyższych partiach Tatr panują bardzo trudne warunki do uprawiania turystyki – ostrzega Tatrzański Park Narodowy (TPN). Na Kasprowym Wierchu leży 160 cm śniegu a temperatura na szczytach spadła do 10 st. mrozu.

 

"Szlaki turystyczne pokryte są grubą warstwą świeżego śniegu, pod którym zalega starszy, twardy śnieg. Szlaki są nieprzedeptane i w wielu miejscach pozawiewane przez wiatr, który utworzył głębokie zaspy. Dodatkowym utrudnieniem jest niski pułap chmur oraz mgła i opady śniegu

DEON.PL POLECAznacznie ograniczające widzialność, co może prowadzić do pobłądzeń. Na graniach utworzyły się nawisy śnieżne. Poruszanie się w takich warunkach wymaga doświadczenia, umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego oraz dostosowania trasy do aktualnie panujących warunków" – czytamy w komunikacie przygotowanym przez służby TPN.

Jeżeli ktoś w takich warunkach planuje wysokogórską wycieczkę powinien posiadać odpowiedni sprzęt jak raki, czekan, kask i lawinowe ABC czyli detektor, sondę i łopatkę.

Na niżej położonych szlakach i drogach dojściowych do schronisk również zalega gruba warstwa świeżego śniegu. Na bardziej uczęszczanych szlakach jak m.in. droga do Morskiego Oko czy w Dolinie Kościeliskiej śnieg jest ubity.

W Tatrach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego, jednak ratownicy górscy prognozują, że zagrożenie może wzrosnąć do trzeciego stopnia. 

PAP / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Alfred Wierzbicki, Karol Kleczka

Wiara, która nie boi się Innego

Czy Kościół może być wspólnotą, która nikogo nie wyklucza? Czy chrześcijanin zawsze powinien stawać po stronie atakowanego, bez względu na jego poglądy? Co najbardziej szkodzi wiarygodności Kościoła? 

Ksiądz...

Skomentuj artykuł

Tatry: bardzo trudne warunki, 160 cm śniegu na Kasprowym
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.