Tatry: Ostrzeżenie przed burzami z gradem i silnym wiatrem

Tatry: Ostrzeżenie przed burzami z gradem i silnym wiatrem
Zdjęcie ilustracyjne (Fot. depositphotos.com/pl)
PAP/dm

W Tatrach nastał burzowy okres. IMGW ostrzega przed burzami z gradem oraz porywistym wiatru osiągającym do 80 km/h.

Jak informuje Tatrzański Park Narodowy (TPN), w piątek w Tatrach panują dobre warunki do uprawiania turystyki, jednak po opadach deszczu szlaki są miejscami mokre i śliskie, a na odcinkach leśnych zalega błoto. Na tatrzańskich szlakach panuje duży ruch turystyczny. Na szlakach wyposażonych w łańcuchy tworzą się kolejki. Tak jest np. pod kopułą szczytową Giewontu, na szlaku na Rysy, Świnicę oraz na Orlej Perci.

Przed wyjściem w góry należy zapoznać się z aktualną prognozą pogody. W plecaku niezbędnym wyposażeniem powinna być peleryna przeciwdeszczowa i odzież na zmianę.

Podczas burzy szczególnie niebezpieczne jest przebywanie na graniach, na szlakach wyposażonych łańcuchy oraz w okolicy cieków wodnych. Zauważywszy objawy zbliżającej się burzy, należy jak najszybciej zejść z grani lub ze szczytu w dolinę. Jeżeli mimo wszystko burza nas zaskoczy i nie mamy możliwości zejścia, nie wolno chować się w mokrych żlebach lub pod skalnymi okapami, a nawet opierać się o skały - radzi Tomasz Zając z TPN.

DEON.PL POLECA

- W przypadku gdy nie mamy szansy na zejście w bezpieczne miejsce, powinniśmy usiąść na plecaku podkurczając nogi. Grupa turystów powinna się rozproszyć i nie siadać obok siebie - radzi przewodnik.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Krystyna Dajka

Dla tych, którzy chcą się zdrowo odżywiać
Dla tych, którzy stosowali Post Daniela

Krystyna Dajka, autorka bestsellerowego Postu Daniela z uzdrawiającą dietą warzywno-owocową dr Ewy Dąbrowskiej®, tym razem odpowiada na pytanie, które codziennie sobie...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Tatry: Ostrzeżenie przed burzami z gradem i silnym wiatrem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.