W Tatrach pojawił się... śnieg. "Warunki do uprawiania turystyki stały się bardzo trudne"

W Tatrach pojawił się... śnieg. "Warunki do uprawiania turystyki stały się bardzo trudne"
W Tatrach pojawił się śnieg (fot. depositphotos.com)
PAP / tk

Koniec lipca przyniósł duże ochłodzenie w Tatrach. Po środowych intensywnych opadach deszczu okazało się, że powyżej 2300 m.n.p.m spadła niewielka ilość śniegu i złapał mróz do minus czterech stopni C.

Śladowa ilość śniegu pojawiła się na szczycie Łomnicy i Gerlacha – tam temperatury spadły do około -4 stopni Celsjusza. Na Kasprowym Wierchu termometry pokazały zaledwie 0,4 stopnia na plusie.

DEON.PL POLECA
Bardzo trudne warunki w Tatrach

- Oczywiście warunki do uprawiania turystyki stały się bardzo trudne. W czwartek na szlakach prowadzących na Rysy na Przełęcz pod Chłopkiem możemy się spodziewać śniegu i miejscowych oblodzeń, mimo że nieśmiało przebija się słońce. Odradzam wyjścia w te rejony, ponieważ do poruszania tam niezbędne mogą okazać się kask i raki – radzi przewodnik i edukator Tatrzańskiego Parku Narodowego Tomasz Zając.

W weekend w Tatrach spodziewane jest ocieplenie. Temperatura na Kasprowym Wierchu przekroczy wówczas 10 st. C. Zapowiadane są jednak przelotne opady deszczu.

Mróz na szczytach to nie anomalia

Zdaniem przewodnika tatrzańskiego, mróz na szczytach w lipcu to nie wyjątkowa anomalia, bo Tatry to góry o charakterze alpejskim i opadów śniegu możemy spodziewać się w każdym miesiącu, nawet latem. - Ten śnieg na najwyższych szczytach oczywiście nie pozostanie z nami do zimy, ale przez najbliższe godziny mocno, obniży odczuwalną temperaturę – dodał Zając.

Planując wycieczki w wyższe partie Tatr, należy zabrać ze sobą ciepłą odzież łącznie z czapką i rękawiczkami. W plecaku powinien znaleźć się termos z gorącą herbatą.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Zdzisław Józef Kijas OFMConv

Kim chcę być? Kim są ludzie wokół mnie i jaki mają na mnie wpływ? Jak oceniam ich i siebie? Co jest moim celem w życiu? Udzielenie szczerej odpowiedzi na te pytania umożliwia człowiekowi lepsze zrozumienie...

Skomentuj artykuł

W Tatrach pojawił się... śnieg. "Warunki do uprawiania turystyki stały się bardzo trudne"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.