„Czyste Tatry”: Ze szlaków zebrano 330 kg śmieci

„Czyste Tatry”: Ze szlaków zebrano 330 kg śmieci
Stowarzyszenie Czysta Polska jest organizatorem projektu „Czyste Tatry” oraz „Czysty Bałtyk” (Fot. Facebook/Czysta Polska)
materiały prasowe/Facebook/dm

„Razem przenosimy góry” - to hasto tegorocznej wielkiego sprzątania Tatrzańskiego Parku Narodowego. Podczas 12. akcji „Czyste Tatry” wzięło udział 2200 wolontariuszy, którzy znieśli z Tatr 330 kg śmieci.

Stowarzyszenie Czysta Polska jest organizatorem projektu „Czyste Tatry” oraz „Czysty Bałtyk”. Tatrzański Park Narodowy współtworzy akcję Czyste Tatry od pierwszej edycji.

- Dbamy o dobro całych Tatr i sprzątamy je właściwie codziennie. Dzięki akcji Czyste Tatry rośnie świadomość ekologiczna nie tylko turystów, ale też mieszkańców gór. Czyste Tatry stały się już rozpoznawalną marką, kojarzoną w całej Polsce i dzięki bardzo szerokiemu zasięgowi mają duży walor edukacyjny, szczególnie na początku sezonu letniego, kiedy każdego dnia wychodzi na szlaki 30-40 tysięcy turystów. Opuściłem dotąd tylko dwie edycje akcji i w tym czasie dużo zmieniło się w turystyce tatrzańskiej - zapewnia Jan Krzeptowski-Sabała z TPN.

I dodaje: - Gdy startowały Czyste Tatry na szlaki Tatrzańskiego Parku Narodowego wychodziło 2,5 miliona turystów rocznie, w zeszłym roku to było już 4,8 miliona. I mimo, że liczba turystów prawie się podwoiła, to ilość śmieci nawet się zmniejszyła.

DEON.PL POLECA

Z roku na rok ilość zebranych śmieci zmniejsza się. W tegorocznej edycji akcji wolontariusze także znieśli ze szlaków kilkadziesiąt kilogramów śmieci mniej, niż w ubiegłym roku. Wszystkie zebrane na tatrzańskich szlakach odpady zostały zwiezione do miasteczka ekologicznego na Górnej Równi Krupowej i od razu posegregowana na frakcje.

Czyste Tatry to akcja edukacyjno-ekologiczna organizowana w Zakopanem i Tatrach od 2012 roku. W  dotychczasowych 12. edycjach wzięło udział ponad 40, 5 tys. wolontariuszy, którzy znieśli z gór 7,5 tony śmieci.

Materiałyprasowe/Facebook/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Krystyna Dajka

Dla tych, którzy chcą się zdrowo odżywiać
Dla tych, którzy stosowali Post Daniela

Krystyna Dajka, autorka bestsellerowego Postu Daniela z uzdrawiającą dietą warzywno-owocową dr Ewy Dąbrowskiej®, tym razem odpowiada na pytanie, które codziennie sobie...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

„Czyste Tatry”: Ze szlaków zebrano 330 kg śmieci
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.