Tatry. Wolontariusze wyruszyli na szlaki, aby pozbierać śmieci

Tatry. Wolontariusze wyruszyli na szlaki, aby pozbierać śmieci
Fot. depositphotos.com
PAP/ kb

Blisko 2 tys. wolontariuszy 11. edycji akcji Czyste Tatry wyruszyło w sobotę na tatrzańskie szlaki, aby pozbierać śmieci pozostawione przez turystów.

Przy sześciu punktach wyjściowych do Tatrzańskiego Parku Narodowego powstały punkty, gdzie wolontariusze mogą pobrać worki na śmieci i rękawiczki, a idąc z powrotem na dół będą tam pozostawiać zebrane w Tatrach śmieci.

"Czyste Tatry"

W ramach akcji pod nazwą Czyste Tatry na zakopiańskiej Równi Krupowej powstało ekologiczne miasteczko, gdzie na poszczególnych stoiskach można zapoznać się z różnymi postawami proekologicznymi oraz dowiedzieć się na przykład jak powstaje plastik i co można z niego powtórnie zrobić.

„Najważniejsza jest edukacja, dlaczego zachęcamy wszystkich turystów, aby śmieci zabierali ze sobą. Edukujemy jak to jest ważne dla przyrody i podpowiadamy jak zmienić swoje nawyki, aby na co dzień dbać o czystość środowiska. Wiemy, że nie zmienimy świata jednodniowym sprzątaniem, ale gromadzimy społeczność. W ciągu 10 lat w akcji brało udział ponad 35 tys. wolontariuszy, którzy przez te lata zebrali blisko 6,7 ton śmieci” – powiedział prezes stowarzyszenia Czysta Polska Maciej Marculanis.

Stowarzyszenie Czysta Polska powstało 10 lat temu, a flagowym projektem organizacji jest akcja Czyste Tatry. Stowarzyszeniu udało się także po raz pierwszy w ubiegłym roku zorganizować sprzątanie Półwyspu Helskiego, a w planach jest także akcje sprzątania lasów.

Akcja Czyste Tatry odbywa się co roku przez jeden dzień, ale codziennie o czystość szlaków dbają wolontariusze, którzy od wiosny do jesieni wychodzą na tatrzańskie szlaki, aby pozbierać śmieci pozostawiane przez lekkomyślnych turystów. Każdego roku wolontariusze Tatrzańskiego Parku Narodowego znoszą z górskich szlaków blisko 22 metry sześcienne śmieci. Ponadto o czystość niektórych popularnych szlaków, jak np. traktu do Morskiego Oka, dbają zewnętrzne firmy.

W sobotę w Tatrach pogoda uległa diametralnej zmianie. Jeszcze w piątek temperatura w Zakopanem osiągnęła 31 st. C, a w sobotę spadła do 18 st. Zaczął padać deszcz, a góry spowiła gęsta mgła.

Tatry w ubiegłym roku odwiedziła rekordowa liczba 4 mln 600 tys. turystów.

Źródło: PAP / kb

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś

Pan stworzył nas wolnymi – i dzięki temu zdolnymi do miłości

Cudowność działania Boga w naszym życiu nie polega „jedynie” na tym, że czyni nas On wolnymi (zewnętrznie, wewnętrznie); chodzi o to, że czyni nas...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Tatry. Wolontariusze wyruszyli na szlaki, aby pozbierać śmieci
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.