Wybierasz się w Tatry? Koniecznie sprawdź pogodę!

Wybierasz się w Tatry? Koniecznie sprawdź pogodę!
Fot. Burzowa pogoda w Tatrach jest bardzo niebezpieczna. Fot. Depositpotos.com
PAP / mł

W Tatrach nastał czas gwałtownych burz. Tatrzański Park Narodowy radzi, aby planując wyprawę w góry zapoznać się z prognozami. Podczas burzy szczególnie niebezpieczne jest przebywanie na graniach i szlakach wyposażonych w łańcuchy czy klamry oraz w okolicach cieków wodnych.

"Najlepiej jest planować wyjścia w góry jak najwcześniej, ponieważ burze najczęściej występują po południu. Ważne jest, aby obserwować to, co dzieje się na niebie, ponieważ w górach burze mogą występować tylko lokalnie. Jeżeli zastanie nas już burza na szlaku, należy zejść na dół i w miarę możliwości przeczekać burzę w schronisku" – radzi przewodnik tatrzański i edukator Tatrzańskiego Parku Narodowego Tomasz Zając.

Wyjaśnił on, że tak naprawdę w trakcie wyładowań atmosferycznych nie ma miejsc bezpiecznych w górach, bo chociaż pioruny statystycznie najczęściej uderzają w szczyty i granie czy metalowe elementy, to również niebezpieczne są okolice cieków wodnych. Narażone na wyładowania atmosferyczne są też drzewa, pod którymi nie należy się chować.

W wyższych partiach Tatr nadal w wielu miejscach zalega jeszcze śnieg, szczególnie w żlebach po stronie północnej, gdzie śnieg jest twardy i zmrożony. Wejście w taki teren bez odpowiedniego sprzętu jak raki oraz czekan grozi poślizgnięciem i upadkiem z dużej wysokości.

DEON.PL POLECA

PAP / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Dariusz Piórkowski SJ

Kto się modli, słucha Słowa i przyjmuje sakramenty, ten doświadczy zmiany w swoim życiu, pojawią się w nim owoce. Jeśli zatrzymamy się tylko na poziomie wymagań moralnych i dobrej woli, pozostaniemy w tym samym miejscu...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Wybierasz się w Tatry? Koniecznie sprawdź pogodę!
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.