TBL: Polpharma Starogard z brązem

Koszykarze Polpharmy Starogard Gdański zdobyli pierwszy medal w historii mistrzostw Polski. W piątek, w meczu o trzecie miejsce, pokonali po raz drugi Trefl Sopot i wygrali rywalizację 2-1.

Twarda, męska walka przez 40 minut i emocje do ostatnich sekund meczu. Tak wyglądało decydujące spotkanie o brąz między dwoma ekipami, które po raz pierwszy grały o medale MP. Gospodarze byli słabsi w walce pod tablicami (przegrali w tym elemencie 30:37), ale mieli przewagę w rzutach z dystansu - trafili 11 razy zza linii 6,25 m, a rywale tylko trzy razy. Sześciokrotnie za trzy rzucił kapitan Polpharmy Łukasz Majewski.

Początek należał do Trefla (8:4 i 10:6). Festiwal rzutów za trzy punkty w wykonaniu kapitana Polpharmy Łukasza Majewskiego, który zdobył w ten sposób 9 pkt w pierwszej kwarcie, dał podopiecznym trenera Miliji Bogicevica prowadzenie 12:10. Pod koniec drugiej kwarty przewaga gospodarzy wzrosła do 8 pkt (36:28) po kolejnym rzucie zza linii 6,25 m Majewskiego.

Kapitan Polpharmy w 28. minucie po raz szósty trafił zza linii 6,25 m i gospodarze objęli najwyższe prowadzenie - 48:34. W ciągu kilkudziesięciu sekund sopocianie odrobili jednak straty walczać z wielką determinacją i przegrywali na 60 sekund przed końcem trzeciej części 47:50. Kilkukrotnie doszło do spięć między koszykarzami obydwu zespołów i dopiero odgwizdanie obustronnego przewinienia Tonemu Weedenowi (Polpharma) i Marcinowi Stefańskiemu (Trefl) ostudziło emocje.

Czwarta kwarta była najbardziej zacięta. W zespole z Sopotu skuteczny był mimo agresywnej obrony Litwin Gintaras Kadziulis. W drużynie Polpharmy rolę lidera po piątym faulu Majewskiego przejął Uros Mirkovic.

Na 55 sekund przed końcem sopocianie doprowadzili do remisu 67:67. W decydującym momencie spotkania błąd popełnił środkowy Trefla Lawrence Kinnard; bohaterem Polpharmy był center Patrick Okafor. Nigeryjczyk w całym sezonie był podstawowym zawodnikiem, ale w spotkaniach o trzecie miejsce zmagał się z kontuzją pleców i nie wykorzystał żadnego z 11 rzutów za dwa punkty.

Kinnard nie zebrał piłki po niecelnym rzucie wolnym Piotra Dąbrowskiego. Okafor wykonał natomiast dwie kluczowe akcje - na 17 sekund przed końcem najpierw zebrał piłkę po niecelnym rzucie rywali, a następnie wykorzystał dwa wolne.

Polpharma Starogard Gdański - Trefl Sopot 71:67 (14:16, 22:14, 19:17, 16:20)