TdF: Winokurow zwycięzcą 13 etapu

Kazach Aleksander Winokurow z grupy Astana wygrał 13. etap wyścigu kolarskiego Tour de France o długości 196 km z Rodez do Revel. Liderem pozostał Luksemburczyk Andy Schleck.

36-letni aktualnie Winokurow w 2007 roku na trasie Tour de France został przyłapany na dopingu polegającym na transfuzji krwi, za co został zdyskwalifikowany na dwa lata i na trasę wrócił dopiero w tym roku. Na rok przed dopingową "wpadką" we Francji, Kazach triumfował w Vuelta a Espana.

W sobotę Winokurow uciekł z peletonu na 7,5 km przed metą, przed ostatnią górską premią Cote de Saint-Ferreol. Kazach narzucił szybkie tempo, w peletonie początkowo nie było żadnego zawodnika, który chciałby poprowadzić akcję zmierzającą do likwidacji ucieczki.

Na 2 km przed metą, gdy jego przewaga dochodziła do 20 s, peleton przyśpieszył, ale na wąskich uliczkach dojazdowych do mety, gdzie mogło dojść do kolizji, Winokurow utrzymał prowadzenie i wygrał etap z 13 s przewagi nad drugim na mecie Brytyjczykiem Markiem Cavendishem z grupy Columbia. Trzecie miejsce zajął Włoch Alessandro Petacchi (Lampre-Farnese).

W klasyfikacji generalnej Tour de France po sobotnim zwycięstwie Winokurow jest 12. ze stratą 6.12 do Schlecka.

Sylwester Szmyd z grupy Liquigas dojechał do mety ze stratą 2.14 (90. miejsce) i w klasyfikacji generalnej zajmuje 53. pozycję. Siedmiokrotny zwycięzca wyścigu Amerykanin Lance Armstrong (Team RadioShack) stracił do Kazacha 4.35 i zajął 100. miejsce.