TdS: Justyna Kowalczyk najlepsza w prologu

Justyna Kowalczyk (w środku) w Oberhofie stanęła na najwyższym stopniu podium (fot. PAP/EPA/HENDRIK SCHMIDT)

Justyna Kowalczyk wygrała piątkowy bieg narciarski na dystansie 2800 m stylem dowolnym w niemieckim Oberhofie. W prologu cyklu Tour de Ski Polka wyprzedziła o 1,5 sek. Szwedkę Charlottę Kallę oraz o 4,8 sek. Norweżkę Astrid Jacobsen.

W Tour de Ski nie startuje dominująca w tym sezonie na trasach biegowych Marit Bjoergen. Norweżka, podobnie jak przed rokiem, odpuściła występ w bardzo trudnym cyklu zawodów, koncentrując się na przygotowaniach do MŚ, które odbędą się w Oslo na przełomie lutego i marca.

W czasie piątkowego prologu na pierwszym pomiarze czasu, w połowie dystansu, prowadziła Szwedka Charlotte Kalla. Justyna Kowalczyk przegrywała z nią o 0,5 sek. Nasza zawodniczka znakomicie pobiegła drugą część dystansu i nie dość, że odrobiła stratę, te jeszcze wypracowała 1,5 sek. przewagi. Druga z Polek biorąca udział w tej edycji Tour de Ski Paulina Maciuszek zajęła 45 miejsce.

W sobotę, również w Oberhofie, zawodniczki czeka rywalizacja na dystansie 10 km techniką klasyczną.