Trudna sztuka tworzenia podatków

PAP / psd

Wysiłek tworzenia, interpretowania i stosowania podatków jest swoistym jałowym biegiem - czytamy w analizie "Polski The Times".

Sprawowanie władzy podatkowej jest w demokratycznym państwie istotą rządzenia. O kształcie obowiązkowej daniny decydują rządzący. Podatki powinny być tworzone w interesie publicznym, ale z uwzględnieniem ochrony interesów obywateli.

Dziwne jest, że mijające XX-lecie kończy się w Polsce jednocześnie wysokim i stale rosnącym długiem publicznym oraz spadającymi dochodami z podatków, choć notujemy wzrost gospodarczy. Coś musi być nie w porządku.

Wniosek nasuwa się sam - cały proces tworzenia a później egzekwowania należności fiskalnych jest zły. Dobrym przykładem ostatnia korekta stawek VAT. W prawodawstwie podatkowym tworzy się przepisy prawne, które nie są zgodne z interesem publicznym. W innych przypadkach administracja rządowa po prostu uchyla się od rozwiązania problemu.

Co więcej, nowe regulacje komplikują potem dodatkowe akty prawne. Niewiele osób je rozumie, także w samej administracji, czego efektem są później sprzeczne interpretacje.

Przyczyn takiego stanu rzeczy należy szukać w braku konsekwentnej polityki podatkowej, realizowanej przez poszczególne partie i rządy. Zagadnienia fiskalne są dla polityków niewygodne. Niektórzy niewiele z nich rozumieją, inni tematyki podatkowej się po prostu boją. Nie mamy też niestety pozytywnych wzorców w Unii Europejskiej, co pokazują kłopoty gospodarcze i finansowe niektórych jej członków, mające duży wpływ na cały budżet wspólnoty.

Musi nastąpić coś, co można nazwać otrzeźwieniem całości klasy politycznej, bo tylko politycy mogą i muszą stanąć w obronie interesu publicznego - kończy swoją analizę w dzienniku "Polska The Times" profesor UW Witold Modzelewski.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Trudna sztuka tworzenia podatków
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.