Truskawki: sezonowy przysmak z ukrytymi zagrożeniami. Nie każdy powinien je jeść

Truskawki: sezonowy przysmak z ukrytymi zagrożeniami. Nie każdy powinien je jeść
Truskawki nie są wskazane dla każdego (fot. depositphotos.com)
onet.pl / tk

Rozpoczęcie sezonu truskawkowego zwiastuje nadejście lata i kusi soczystymi i pełnymi witamin owocami. Ale czy naprawdę wszyscy powinni bez ograniczeń jeść truskawki? Onet podaje, że interakcja truskawek z niektórymi lekami pokazuje, że nie zawsze jest to bezpieczne.

Truskawki to dla wielu z nas nieodłączny symbol lata i sezonu owocowego. Są źródłem witaminy C, kwasu foliowego, potasu i manganu. Mają właściwości przeciwutleniające, łagodzą stany zapalne, mogą obniżać ciśnienie krwi i wysoki poziom cholesterolu. Dodatkowo, ze względu na niską kaloryczność (32 kcal na 100 gramów) są chętnie wybierane przez osoby dbające o linię.

DEON.PL POLECAKto nie powinien jeść truskawek?

Jednak, mimo ich zdrowotnych korzyści, nie wszyscy powinni cieszyć się ich smakiem. Dla niektórych osób, spożycie truskawek może wiązać się z ryzykiem reakcji alergicznej, takiej jak wysypka, wymioty lub biegunka. W truskawkach znajdują się salicylany, które mogą wywołać reakcję u osób uczulonych na aspirynę, powodować duszności i suchy kaszel. Truskawki są również niewskazane dla osób chorujących na stany zapalne żołądka i jelit, a ich nadmiar w diecie może zaostrzyć chorobę wrzodową.

Szczególną ostrożność powinny zachować osoby przyjmujące leki przeciwzakrzepowe i niesteroidowe leki przeciwzapalne. Truskawki mogą bowiem podnosić poziom potasu w organizmie, a to z kolei grozi hiperkaliemią. Objawami nadmiaru potasu we krwi są bóle mięśni, zawroty głowy, nieregularna praca serca. W zaawansowanej postaci hiperkaliemia może prowadzić do porażenia mięśni, arytmii, a nawet zatrzymania akcji serca.

Choć sezon truskawkowy jest dla wielu z nas okresem radosnym, warto pamiętać, że nie każdy może bezpiecznie cieszyć się tymi owocami. Jak zawsze, kluczowe jest umiarkowanie i świadomość własnego zdrowia.

Więcej przeczytasz na stronie Onet.pl.

Źródło: onet.pl / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Ewa Dąbrowska

Dieta wspomagająca płodność kobiet i mężczyzn

Niepłodność – za tym jednym pojęciem kryje się wiele problemów i schorzeń, na które medycyna nie zawsze ma odpowiedź. Szczęśliwie z pomocą przychodzi nam sama Natura.

W swojej najnowszej...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Truskawki: sezonowy przysmak z ukrytymi zagrożeniami. Nie każdy powinien je jeść
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.