TSUE: Czechy wniosły skargę przeciwko Polsce ws. rozbudowy kopalni Turów

TSUE: Czechy wniosły skargę przeciwko Polsce ws. rozbudowy kopalni Turów
fot. wikimedia.org / Werni1 / CC BY-SA 4.0
PAP / ml

Czechy wniosły skargę przeciwko Polsce ws. rozbudowy kopalni węgla brunatnego Turów do Trybunału Sprawiedliwości UE - poinformował w środę rzecznik prasowy Trybunału Ireneusz Kolowca.

"Czechy wniosły skargę przeciwko Polsce ws. rozbudowy kopalni węgla brunatnego Turów wraz z wnioskiem o zastosowanie środków tymczasowych" - napisał na Twitterze Ireneusz Kolowca.

Potwierdził tym samym wcześniejsze informacje czeskiego rządu w tej sprawie.

Zgarnij solidny rabat na książki. W czasie zamówienia wpisz kod MDP21

Minister środowiska Czech Richard Brabec pod koniec lutego stwierdził, że pozew jest niezbędny dla ochrony czeskich obywateli, ponieważ Polska - jego zdaniem - nie spełniła postulatów Pragi związanych z ochroną środowiska. Minister zapowiedział też, że rozmowy z Polską będą kontynuowane, ale Czechy traktują obecne wydobycie w Turowie jako nielegalne.

DEON.PL POLECA

"Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu nie jest związany żadnymi terminami, więc nie wiemy, kiedy będzie orzekać. Biorąc pod uwagę powagę sytuacji, wierzymy, że nastąpi to jak najszybciej" – napisał w komunikacie prasowym szef resortu.

Kopalnia i elektrownia Turów należą do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, będącego częścią PGE Polskiej Grupy Energetycznej. W 2020 r. polski minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka przedłużył koncesję na wydobywanie w Turowie węgla brunatnego na kolejne sześć lat, do 2026 r.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

TSUE: Czechy wniosły skargę przeciwko Polsce ws. rozbudowy kopalni Turów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.