Uchodźców na świecie jest dwa razy tyle, co Polaków, 71 mln ludzi straciło dom. "Niespotykana skala"

Uchodźców na świecie jest dwa razy tyle, co Polaków, 71 mln ludzi straciło dom. "Niespotykana skala"
Fot. Depositphotos.com
PAP / mł

Według najnowszego raportu liczba uchodźców wewnętrznych na świecie w 2022 r. wyniosła 71 mln, o 20 proc. więcej niż w 2021,  co jest związane głównie z inwazją Rosji na Ukrainę oraz z olbrzymimi powodziami w Pakistanie - wynika z opublikowanego w czwartek raportu organizacji monitorującej przesiedlenia IDMC oraz Norweskiej Rady ds. Uchodźców (NRC).

Liczba ruchów spowodowanych poszukiwaniem bezpiecznego schronienia w ciągu 2022 r., często dokonywanych przez te same osoby więcej niż raz, w 151 krajach świata wyniosła 60,9 mln i jest to najwyższy wynik w historii - czytamy w raporcie. Rekordowe 32,6 mln nowych ruchów przesiedleńczych było związanych z katastrofami, a 28,3 mln - z konfliktami i przemocą.

DEON.PL POLECA"Znaczna część wzrostu jest spowodowana oczywiście wojną na Ukrainie, ale także powodziami w Pakistanie, nowymi i trwającymi konfliktami na całym świecie oraz szeregiem nagłych lub wolno postępujących katastrof, od obu Ameryk po Pacyfik" - powiedziała agencji AFP szefowa IDMC Alexandra Bilak. Oczekuje się, że w tym roku liczba przesiedleńców jeszcze wzrośnie. Trwający od połowy kwietnia konflikt zbrojny w Sudanie zmusił już ponad 700 tys. ludzi do szukania schronienia w innych częściach kraju.

Chociaż ludzie są zmuszani do ucieczki na całym świecie, prawie trzy czwarte osób wewnętrznie przesiedlonych mieszka w zaledwie 10 krajach: Syrii, Afganistanie, Demokratycznej Republice Konga, Ukrainie, Kolumbii, Etiopii, Jemenie, Nigerii, Somalii i Sudanie - wynika z raportu.

Dla szefa NRC, Jana Egelanda, nagromadzenie kryzysów na świecie tworzy "prawdziwą burzę".

"Konflikty i katastrofy połączyły się w ciągu ostatniego roku, pogłębiając istniejące wcześniej słabości i nierówności, powodując przesiedlenia na niespotykaną dotąd skalę" - stwierdził Egeland w oświadczeniu prasowym. Potępił też światowy kryzys żywnościowy, zaostrzony z powodu inwazji Rosji na Ukrainę, co "zaprzepaściło lata postępu" w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego na świecie.

PAP / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Marta Łysek

Zło jest bliżej niż ci się wydaje…

Sokółka, mała urokliwa miejscowość na Podlasiu. Spokojne życie mieszkańców przerywa zagadkowe zaginięcie proboszcza. Strach i napięcie potęguje wiadomość, że w okolicy doszło do brutalnej zbrodni.

Grzegorz Sobal, kiedyś...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Uchodźców na świecie jest dwa razy tyle, co Polaków, 71 mln ludzi straciło dom. "Niespotykana skala"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.