Ukraińscy żołnierze stosują już w walkach haubice dostarczone przez USA

Ukraińscy żołnierze stosują już w walkach haubice dostarczone przez USA
PAP/mk

Resort obrony Ukrainy potwierdził, że wysłane przez Stany Zjednoczone haubice używane już są na froncie w walkach przeciwko armii rosyjskiej.

- Ukraina używa już na froncie amerykańskich haubic kalibru 155 mm - powiedziała w środę wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar na briefingu w Kijowie. Wcześniej o stosowaniu broni tego kalibru, czyli ultralekkich haubic M777, mówili przedstawiciela amerykańskiej administracji.

DEON.PL POLECA
Malar podkreśliła, że "trwa proces napływu zachodniego sprzętu opancerzonego i innej broni" na Ukrainę.

- Pracujemy nad zwiększeniem i przyspieszeniem tempa otrzymania tej pomocy - poinformowała. Zauważyła, że zasoby rosyjskie są znaczne i kraj ten może "zmobilizować już w najbliższych tygodniach, ludzi i wojsko".

Pentagon mówił wcześniej, że niemal wszystkie z obiecanych wcześniej 90 haubic M777 trafiło z USA na Ukrainę. Dostarczono też znaczną część stosowanych do nich pocisków kalibru 155 mm. Z obsługi dział przeszkolono już ponad 300 żołnierzy ukraińskich. W poniedziałek w internecie pojawiły się pierwsze filmy wideo mające pokazywać działanie haubic na froncie w Donbasie.

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Zbigniew Parafianowicz

Wojny, do których państwa wolą się nie przyznawać

Kim są osławione rosyjskie zielone ludziki i kto nimi dowodzi? Do czego posuwają się najemnicy walczący w Syrii, Libii i na wschodzie Ukrainy? Kto destabilizuje sytuację w...

Skomentuj artykuł

Ukraińscy żołnierze stosują już w walkach haubice dostarczone przez USA
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.