OBWE: potępiamy decyzję Rosji w sprawie Donbasu i wzywamy do jej odwołania

PAP/dm

Uznanie przez Rosję niepodległości separatystycznych republik na wschodzie Ukrainy to złamanie prawa międzynarodowego i zasad OBWE; stanowczo potępiamy tę decyzję i wzywamy Rosję do jej cofnięcia - przekazało kierownictwo Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).

Ten krok to również złamanie porozumień mińskich - podkreślono w oświadczeniu podpisanym przez polskiego ministra spraw zagranicznych Zbigniewa Raua, który sprawuje funkcję przewodniczącego OBWE, sekretarz generalną tej organizacji Helgę Schmid, przewodniczącą Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE Margaretę Cederfelt oraz sekretarza generalnego Zgromadzenia Roberto Montellę.

„Jak wszystkie państwa członkowskie OBWE Rosja zobowiązała się do szanowania suwerenności i integralności terytorialnej innych. Wzywamy Rosję do natychmiastowego odwołania tej decyzji” - napisano w oświadczeniu kierownictwa OBWE.

Uznanie przez Rosję niepodległości niektórych terenów ukraińskich obwodów donieckiego i ługańskiego „tylko podsyci dalsze napięcia i oddzieli żyjących tam ludzi od reszty ich kraju, Ukrainy” - dodano.

DEON.PL POLECA

Przewodniczący Rau zaproponuje zwołanie Stałej Rady OBWE w poszerzonym składzie w możliwie najszybszym terminie - przekazał we wtorek na Twitterze stały przedstawiciel RP przy OBWE Adam Hałaciński. „Podsycanie konfliktów przez łamanie prawa międzynarodowego i umów nie może pozostać bez odpowiedzi”- zaznaczył ambasador.

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał w poniedziałek dekret o uznaniu niepodległości tzw. republik ludowych - Donieckiej (DRL) i Ługańskiej (ŁRL), powołanych przez prorosyjskich separatystów w ukraińskim Donbasie. Zdecydował też o wysłaniu na ich teren rosyjskich wojsk, w charakterze „sił pokojowych”.

PAP/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Zbigniew Parafianowicz

Wojny, do których państwa wolą się nie przyznawać

Kim są osławione rosyjskie zielone ludziki i kto nimi dowodzi? Do czego posuwają się najemnicy walczący w Syrii, Libii i na wschodzie Ukrainy? Kto destabilizuje sytuację w...

Skomentuj artykuł

OBWE: potępiamy decyzję Rosji w sprawie Donbasu i wzywamy do jej odwołania
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.