UNHCR: ponad 200 tys. osób uciekło przed przemocą w Republice Środkowoafrykańskiej

UNHCR: ponad 200 tys. osób uciekło przed przemocą w Republice Środkowoafrykańskiej
(fot. depositphotos.com)
PAP / kk

Ponad 200 tysięcy osób uciekło przed walkami w Republice Środkowoafrykańskiej (RŚA), od kiedy przemoc wybuchła w tym kraju po ogłoszeniu w grudniu wyników wyborów prezydenckich - podało w piątek Biuro Wysokiego Komisarza NZ ds. Uchodźców (UNHCR).

Prawie połowa tej grupy uciekła do Demokratycznej Republiki Konga (DRK).

Armia RŚA, wspierana przez oddziały ONZ, siły rosyjskie i rwandyjskie, walczy z rebeliantami, którzy chcą unieważnienia wyników wyborów z 27 grudnia, wygranych przez dotychczasowego prezydenta Faustina-Archange'a Touaderę.

"Uchodźcy przekazali UNHCR, że uciekali w panice, gdy usłyszeli strzały, zostawiając swój dobytek" - powiedział dziennikarzom w Genewie rzecznik UNHCR Borys Czeszirkow, dodając, że dziesiątki tysięcy wysiedlonych znajdują się w "tragicznych warunkach".

Ok. 92 tys. ludzi uciekło do DRK, a ponad 13 tys. do Kamerunu, Czadu i Republiki Konga. Reszta, która została zmuszona do opuszczenia swoich domów, schroniła się gdzie indziej na terenie RŚA.

Czeszirkow zwrócił uwagę, że trwające ataki utrudniają dostęp do pomocy humanitarnej, a główna droga służąca do dostarczania zaopatrzenia została zamknięta i wielu z uciekinierów mierzy się teraz z "tragicznymi warunkami". Dodał, że niektórzy uciekinierzy są tak zdesperowani, że uprawiają seks w zamian za żywność.

Malaria, infekcje dróg oddechowych i biegunka stały się powszechne. Rzecznik UNHCR poinformował też doniesieniach o obecności zbrojnych grup w obozach Batangafo i Bria dla wysiedlonych. "Te zbrojne grupy próbują w niektórych przypadkach ograniczać poruszanie się, a w niektórych przymusowo rekrutować (ludność w swoje szeregi). Jest to więc bardzo niepokojąca sytuacja" - wskazał.

Grudniowe wybory w wielu miejscach kraju nie odbyły się z powodu wzmożonej aktywności rebeliantów, którzy kontrolują dwie trzecie terytorium kraju.

W RŚA działa kilkanaście grup rebelianckich, które w lutym 2019 r. zawarły kruche, jak się okazało, porozumienie z rządem. W ostatnich tygodniach 2020 roku aktywność tych ugrupowań wzrosła; dochodziło do licznych aktów terroru i walk.

Krwawy konflikt w RŚA trwa od 2013 roku. Szacuje się, że w walkach w tym jednym z najbiedniejszych krajów świata zginęły tysiące ludzi. Do opuszczenia swych domostw zmuszonych zostało blisko 5 mln ludzi. Według ONZ większość mieszkańców tego państwa potrzebuje natychmiastowej pomocy humanitarnej. 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomasz Nowak OP, Marcin Jakimowicz
24,43 zł
34,90 zł

Przejdź kryzys z nadzieją

Czy rozczarowani postawą wielu ludzi Kościoła nadal jesteśmy w stanie funkcjonować w nim jak dotychczas? Jak w dzisiejszych czasach wytrwać w wierze i nie stracić nadziei? Co robić, gdy ze wspólnoty...

Skomentuj artykuł

UNHCR: ponad 200 tys. osób uciekło przed przemocą w Republice Środkowoafrykańskiej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.