Republika Środkowoafrykańska: zamordowany ksiądz i dziesiątki cywilów

Republika Środkowoafrykańska: zamordowany ksiądz i dziesiątki cywilów
(fot. UN Migration Agency (IOM)/flickr.com)
KAI / ms

Zamordowany ksiądz i nawet sto ofiar cywilnych. To tragiczny bilans kolejnego krwawego ataku, do którego wczoraj wieczorem doszło w Republice Środkowoafrykańskiej.

Uzbrojeni po zęby rebelianci zaatakowali obóz dla uchodźców leżący przy biskupstwie w Alindao. Lokalne źródła informują, że świadkiem ataku byli żołnierze z oenzetowskiego kontyngentu pokojowego, którzy pozostali bierni i nie udzielili pomocy potrzebującym.

"Wczoraj miał miejsce atak w Alidao, na terenie siedziby biskupa, gdzie przebywa ponad 26 tys. osób, które nie mogą mieszkać w swoich dzielnicach dlatego, że ciągle jest niebezpiecznie i sytuacja jest nieuregulowana. Są to więc uchodźcy" - mówi Radiu Watykańskiemu pracujący w Republice Środkowoafrykańskiej bp Mirosław Gucwa.

"Na skutek tego ataku zginęło bardzo dużo ludzi. Bilans ofiar wciąż jest prowizoryczny, nie znamy jeszcze dokładnej liczby. Mówi się o dziesiątkach zabitych. Wśród nich jest też wikariusz generalny diecezji Alindao ks. Blaise Mada. To już drugi wikariusz generalny, który w tym roku został zabity przez grupy zbrojne. Sytuacja jest skomplikowana. Dziesięć dni temu podobny atak był w Batangafo, wcześniej jeszcze w Bambari. Mówi się o tym, że te ataki są zaplanowane i przez kogoś sterowane" - kontynuuje biskup.

Episkopat Republiki Środkowoafrykańskiej zdecydowanie potępił kolejne w ostatnim czasie mordy na ludności cywilnej i kapłanach. "Gorąco prosimy rząd i oenzetowskie siły pokojowe, aby skoordynowały swe działania w celu postawienia przed sądem zarówno morderców, jak i ich zleceniodawców" - piszą w specjalnym komunikacie biskupi tego kraju. Pytają w nim też retorycznie, dlaczego Kościół katolicki stał się celem ataków zbrojnych w ich ojczyźnie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Republika Środkowoafrykańska: zamordowany ksiądz i dziesiątki cywilów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.