Urna z prochami Pendereckiego do pogrzebu będzie złożona w krypcie bazyliki św. Floriana

Urna z prochami Pendereckiego do pogrzebu będzie złożona w krypcie bazyliki św. Floriana
(fot. PAP/EPA/ELONARDO MUNOZ)
PAP / ml

Cała polska kultura, kultura światowa, poniosła wielką stratę – powiedział abp Marek Jędraszewski po śmierci Krzysztofa Pendereckiego. Jak podano w poniedziałek prochy kompozytora zostaną złożone w krypcie Panteonu Narodowego, ale zanim to nastąpi urna tymczasowo znajdzie się w krypcie bazyliki św. Floriana.

Dyrektor Stowarzyszenia im. L. van Beethovena Andrzej Giza poinformował w poniedziałek PAP, że msza żałobna w intencji zmarłego kompozytora odbędzie się w najbliższych dniach. Z uwagi na pandemię COVID-19 będzie miała charakter zamknięty.

"W imieniu pani Elżbiety Pendereckiej i jej bliskich chciałbym podziękować wszystkim osobom, które śmierć prof. Krzysztofa Pendereckiego poruszyła. W tych bardzo trudnych chwilach dziękuję za kondolencje, słowa wsparcia i solidarność" - napisał w liście przesłanym PAP dr Andrzej Giza. Przypomniał, że "profesor odszedł wśród najbliższych w niedzielę, 29 marca o godz. 6.30, w swoim krakowskim domu, po długiej i ciężkiej chorobie".

Po powrocie do stanu sprzed epidemii prochy prof. Krzysztofa Pendereckiego zostaną złożone w krypcie Panteonu Narodowego kościoła św. Piotra i Pawła w Krakowie". "Ze wstępnych ustaleń wynika, że uroczystości pogrzebowe będą miały charakter państwowy" - napisał dr Giza.

DEON.PL POLECA


Metropolita krakowski złożył w poniedziałek wyrazy współczucia żonie oraz wszystkim osobom i środowiskom, dla których odejście prof. Krzysztofa Pendereckiego "stało się czymś trudnym, wręcz bolesnym". Wspominał spotkanie z kompozytorem sześć lat temu w Łodzi, gdy artysta prowadził koncert z okazji 100-lecia bitwy pod Łodzią i dyrygował wykonaniem swojego "Credo". "To było, to jest prawdziwe wyznanie wiary Pana Profesora. Jesteśmy głęboko przekonani, że dzisiaj już tę rzeczywistość ogląda twarzą w twarz" – mówił abp Marek Jędraszewski.

Biuro prasowe Archidiecezji Krakowskiej potwierdziło informację, że msza św. pogrzebowa będzie miała charakter prywatny, a w uroczystości weźmie udział tylko najbliższa rodzina. "Następnie, zgodnie z wielowiekową krakowską tradycją pogrzebów osób wybitnych i wyjątkowo zasłużonych, urna z prochami śp. prof. Krzysztofa Pendereckiego zostanie tymczasowo złożona w krypcie bazyliki św. Floriana" – napisano w komunikacie.

"Po ustaniu pandemii, w porozumieniu z Rodziną, Prezydentem Miasta Krakowa i Rektorem Akademii Muzycznej w Krakowie, zostanie odprawiony uroczysty pogrzeb śp. prof. Krzysztofa Pendereckiego. Prochy wybitnego Kompozytora zgodnie z decyzją Kapituły Panteonu Narodowego, zostaną złożone w Panteonie Narodowym w krypcie pod prezbiterium kościoła Świętych Piotra i Pawła w Krakowie" – podało biuro prasowe archidiecezji.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Urna z prochami Pendereckiego do pogrzebu będzie złożona w krypcie bazyliki św. Floriana
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.