USA nałożyły sankcje na Irańską Agencję Energii Atomowej

USA nałożyły sankcje na Irańską Agencję Energii Atomowej
fot. PAP/EPA/ABEDIN TAHERKENAREH
KAI / sz

USA nałożyły w czwartek sankcje na Irańską Agencję Energii Atomowej (AEOI) i jej szefa. Zagraniczne firmy będą mogły jednak kontynuować pracę w irańskich elektrowniach, jak poinformował specjalny wysłannik USA ds. Iranu Brian Hook.

"AEOI odegrała znaczną rolę w naruszeniu przez Iran kluczowych zobowiązań (programu - PAP) jądrowego. Przekroczyła limity swoich zapasów uranu i poziomów wzbogacania. Szef AEOI osobiście zainaugurował instalację nowych zaawansowanych wirówek, aby zwiększyć zdolność wzbogacania uranu" - powiedział Hook.

DEON.PL POLECA

Sankcje zamrażają wszystkie aktywa, które szef AEOI, Ali Akbar Salehi, posiada w USA.

Administracja Trumpa w 2018 roku wycofała się z porozumienia jądrowego zawartego z Iranem w 2015 roku i ponownie nałożyła na ten kraj sankcje. Agencja Reutera podaje, że USA wydadzą zwolnienia z sankcji firmom rosyjskim, chińskim i europejskim, a tym samym umożliwią im kontaktowanie się z AEOI.

Zwolnienia z sankcji na 60 dni pozwolą na kontynuowanie współpracy międzynarodowej m.in. w ciężkowodnym reaktorze Arak, elektrowni jądrowej Buszehr i reaktorze badawczym w Teheranie.

„Miała miejsce różnica zdań między Departamentem Skarbu a Departamentem Stanu. Departament Skarbu wygrał” - powiedział agencji Reutera zachodni dyplomata zaznajomiony z tematem. „Jest apetyt na więcej sankcji, więc była to niespodzianka, inni twierdzą jednak, że te zwolnienia (z sankcji - PAP) są niezbędne, żeby zagwarantować nierozprzestrzenianie" broni jądrowej.

„Nałożenie sankcji na Ali Akbara Salehiego i Irańską Agencję Energii Atomowej (AEOI) jest oznaką desperacji Ameryki i jest polityczną grą Waszyngtonu. Te sankcje nie mają żadnej wartości i są dziecinnymi środkami” - skomentował rzecznik irańskiej Organizacji Energii Atomowej, Behruz Kamalwandi dla agencji prasowej Fars.

„Takie środki nie będą miały wpływu na nasz program jądrowy, a cywilne prace jądrowe Teheranu będą kontynuowane z pełną mocą w oparciu o potrzeby Iranu” - dodał.

W ramach porozumienia z 2015 roku między Iranem a Wielką Brytanią, Chinami, Francją, Niemcami, Rosją i Stanami Zjednoczonymi Teheran zgodził się ograniczyć swój program jądrowy w zamian za zniesienie sankcji, które osłabiały jego gospodarkę.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Grzegorz Kramer SJ, Łukasz Wojtusik, Piotr Żyłka

Czy Kościół może być normalny? Bez tematów tabu, pouczania i krzywdzenia innych?

Grzegorz Kramer SJ i Piotr Żyłka w szczerej rozmowie z Łukaszem Wojtusikiem. 

Kontrowersyjni. Prowokujący do myślenia. Nie wahają się mówić o sprawach...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

USA nałożyły sankcje na Irańską Agencję Energii Atomowej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.