USA/ NASA wystrzeliła w kosmos sondę mającą zbadać asteroidę bogatą w metale

USA/ NASA wystrzeliła w kosmos sondę mającą zbadać asteroidę bogatą w metale
Misja NASA Psyche - PAP/EPA/NASA/Aubrey Gemignani HANDOUT
PAP / pzk

NASA w piątek wystrzeliła z kosmodromu Centrum Kosmicznego im. Johna F. Kennedy'ego w Cape Canaveral na Florydzie statek kosmiczny w kierunku asteroidy Psyche. Ma zbadać największą z kilku asteroid bogatych w metale znanych w Układzie Słonecznym.

Sonda wielkości małej furgonetki wystartowała przy użyciu rakiety SpaceX Falcon Heavy. Ma przebyć odległość 3,5 mld km i dotrzeć do asteroidy w sierpniu 2029 roku.
Psyche, odkryta w 1852 roku, otrzymała imię bogini greckiej. Jest największą z około dziewięciu znanych asteroid, pomiędzy planetami Mars i Jowisz, które – zgodnie z obserwacjami radarowymi – składają się głównie z metali z domieszką materiału skalistego. Jej średnica wynosi około 279 km w najszerszym miejscu.

Reuters zauważył, że asteroida uważana jest za pozostałość jądra starożytnej protoplanety. „Po dotarciu do asteroidy sonda miałaby krążyć wokół niej przez 26 miesięcy, skanując Psyche za pomocą instrumentów zbudowanych do pomiaru jej grawitacji, właściwości magnetycznych i składu. Uważa się, że Psyche (…) składa się głównie z żelaza, niklu, złota i innych metali, których łączną hipotetyczną wartość pieniężną oszacowano na 10 bln dolarów” – podał Reuters.

Według naukowców misja nie ma jednak nic wspólnego z górnictwem kosmicznym. Jej celem jest uzyskanie wglądu w powstawanie Ziemi i innych planet skalistych, zbudowanych wokół jąder ze stopionego metalu. Spektrometr do pomiaru sygnatur molekularnych promieni gamma i neutronów, emitowanych przez atomy asteroidy, bombardowanej promieniowaniem kosmicznym ze Słońca, umożliwi naukowcom mapowanie składu żelaza w Psyche.
Sonda ma okrążyć asteroidę w odległości zaledwie 64 km od jej powierzchni. Zakończy misję w listopadzie 2031 roku.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Praca zbiorowa
W czasach wąskiej specjalizacji niewielu uczonych potrafi łączyć różne dziedziny wiedzy oraz ludzi między sobą, do tej nielicznej grupy należy Ksiądz Profesor Michał Heller, który od wielu lat z powodzeniem rozwija tak odmienne dziedziny jak...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

USA/ NASA wystrzeliła w kosmos sondę mającą zbadać asteroidę bogatą w metale
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.