USA: od czwartku w Teksasie za aborcję grozi dożywocie

USA: od czwartku w Teksasie za aborcję grozi dożywocie
fot. Depositphotos
PAP / pk

Przeprowadzenie aborcji w amerykańskim stanie Teksas od czwartku jest przestępstwem karanym nawet dożywotnim więzieniem i grzywną w wysokości co najmniej 100 tys. dolarów. Nowe prawo stanowe przewiduje nieliczne odstępstwa w sytuacji, gdy zagrożone jest życie lub zdrowie kobiety.

Przepisy wchodzą w życie dwa miesiące po obaleniu przez Sąd Najwyższy USA wyroku w sprawie Roe przeciw Wade, którym w 1973 roku ustanowione zostało konstytucyjne prawo do aborcji w Stanach Zjednoczonych.

- Przeprowadzenie aborcji jest teraz przestępstwem drugiego stopnia zagrożonym karą dożywotniego więzienia i podlega karze cywilnej w wysokości co najmniej 100 tys. dolarów plus koszty sądowe - wyjaśniła związana z ABC lokalna telewizja KVUE.

Zakaz przerwania ciąży w zdecydowanej większości przypadków

Nowe prawo aborcyjne w Teksasie zakazuje przerwania ciąży w zdecydowanej większości przypadków, poza sytuacjami, gdy zagrożone jest życie lub zdrowie ciężarnej kobiety. Wyjątków nie przewidziano dla sytuacji, gdy ciąża jest wynikiem gwałtu lub kazirodczego stosunku seksualnego.

DEON.PL POLECA

Według "Texas Tribune" ustawa zabrania ścigania ciężarnej pacjentki, która poddała się aborcji.

Teksańskie kliniki aborcyjne już wcześniej zaprzestały wykonywania zabiegu, obawiając się konsekwencji wynikających z prawa stanowego.

KVUE przytacza wypowiedź profesor prawa na Uniwersytecie Teksańskim w Austin Elizabeth Sepper. Niepokoi ją szczególnie los kobiet nieubezpieczonych lub korzystających z ubezpieczenia Medicaid dla ubogich w tym stanie. Jej obawy dotyczą też dużej części ludności stanu mieszkającej na obszarach wiejskich, gdzie dostęp do lekarza jest utrudniony.

W czwartek bardziej restrykcyjne przepisy w sprawie aborcji wchodzą w życie także w stanach Idaho i Tennessee, a w piątek w Dakocie Północnej.

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Raniero Cantalamessa OFMCap

Droga wiary jest zapisana w Credo

Dla chrześcijan Credo to znacznie więcej niż recytowanie dogmatu. To publiczne wyznanie, że prawdy wiary stały się treścią ich życia. Czy jesteśmy świadomi, co tak naprawdę deklarujemy, ilekroć powtarzamy...

Skomentuj artykuł

USA: od czwartku w Teksasie za aborcję grozi dożywocie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.