Volkswagen przejął w całości Porsche

Volkswagen przejął w całości Porsche
(fot. EPA/Patrick Seeger)
PAP / drr

Niemiecki koncern Volkswagen poinformował w czwartek o przejęciu w całości producenta samochodów sportowych Porsche. Finalizacja transakcji ma nastąpić 1 sierpnia - podała agencja dpa.

- Droga do wspólnej przyszłości jest otwarta - powiedział prezes koncernu VW Martin Winterkorn w siedzibie koncernu w Wolfsburgu. - Razem mamy większe szanse, by stać się najlepszą fabryką samochodów na świecie - dodał szef Volkswagena.

Volkswagen posiada od 2009 roku 49,9 proc. akcji Porsche. Teraz zapłaci za brakujące 50,1 proc. walorów 4,46 mld euro. Transakcja planowana była początkowo dopiero w roku 2014. Władze koncernu liczą po połączeniu obu przedsiębiorstw na oszczędności w wysokości 700 mln euro rocznie.

Volkswagen jest największym producentem samochodów w Europie. W ubiegłym roku z taśm produkcyjnych fabryk w Europie, obu Amerykach i Chinach zjechało 8,4 mln pojazdów. Ubiegłoroczny zysk koncernu wyniósł 15,8 mld euro.

Porsche ma zamiar przeznaczyć 2 mld euro na spłatę długów. Producent luksusowych samochodów sportowych, w tym kultowego modelu 911, próbował cztery lata temu przejąć Volkswagena, lecz przeliczył się z siłami. Firma ze Stuttgartu pozostała z długami w wysokości 11,4 mld euro.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Volkswagen przejął w całości Porsche
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.