W Armenii zatrzymano ponad 220 uczestników antyrządowych protestów

W Armenii zatrzymano ponad 220 uczestników antyrządowych protestów
Zdjęcie ilustracyjne (Fot. pl.depositphotos.com)
PAP/dm

Policja zatrzymała w niedzielę 226 osób, które blokowały ulice w stolicy Armenii, Erywaniu, podczas antyrządowych protestów - podało MSW, cytowane w poniedziałek przez AFP. Protestowano przeciw przekazaniu przez rząd przygranicznych wiosek Azerbejdżanowi, z którym od dziesięcioleci toczone są spory terytorialne.

W niedzielę kilka tysięcy osób zebrało się na placu Republiki w Erywaniu, żądając dymisji premiera Nikola Paszyniana. Protesty odbywają się co tydzień od kwietnia.

Na czele demonstracji stanął arcybiskup Bagrat Galstanjan, kierujący diecezją Tawusz przy granicy z Azerbejdżanem. Jak podają lokalne media, podczas niedzielnej demonstracji ogłoszono, że arcybiskup został kandydatem na premiera. Galstanjan przekazał, że zwrócił się do swojego przełożonego, duchowego zwierzchnika Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego Karekina II, o zawieszenie jego 30-letniej służby duchowej.

Zdaniem demonstrantów oddane tereny mają dla Armenii strategiczne znaczenie, ponieważ przebiegają tamtędy odcinki szlaku komunikacyjnego z Gruzją. Mieszkańcy miast sąsiadujących z przekazanymi wsiami twierdzą, że rozwiązanie to odcina ich od reszty kraju, i oskarżają Paszyniana o oddanie terytorium bez otrzymania czegokolwiek w zamian. Szef rządu zapewnia, że decyzja o przekazaniu czterech przygranicznych wiosek gwarantuje pokój z Azerbejdżanem.

DEON.PL POLECA

W piątek, zgodnie z podpisanym z Azerbejdżanem porozumieniem pokojowym, Armenia przekazała cztery sporne przygraniczne wioski. Ich przekazanie ma być pierwszym krokiem w kierunku wytyczenia nowego przebiegu granicy między państwami.

W 2023 roku Azerbejdżan odzyskał po błyskawicznej ofensywie kontrolę nad Górskim Karabachem, wypierając stamtąd ponad 100 tys. Ormian. Nie zakończyło to jednak konfliktów terytorialnych, ponieważ znaczna część granicy dzielącej Azerbejdżan i Armenię pozostaje przedmiotem sporu, a każda ze stron okupuje wioski należące wcześniej do drugiej.

PAP/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Łukasz Walewski

Jak walczyć o swoje, nie doprowadzając do katastrofy

W jaki sposób myślą tyrani? Czy wszyscy są tacy sami? Jak zdobyć nad nimi przewagę, a potem rozbroić i pokonać? Czy lepiej ostro naciskać oponenta, a może...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

W Armenii zatrzymano ponad 220 uczestników antyrządowych protestów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.