W. Brytania: Policja udostępniła kurs, jak zachować się podczas ataku terrorystycznego

W. Brytania: Policja udostępniła kurs, jak zachować się podczas ataku terrorystycznego
(fot. depositphotos.com)
PAP / ms

Brytyjska policja w poniedziałek udostępniła po raz pierwszy darmowe, dostępne dla wszystkich kursy internetowe, jak zachować się w przypadku ataku terrorystycznego.

 

Opracowany przez funkcjonariuszy oddziałów antyterrorystycznych i ekspertów kurs ACT Awareness eLearning był do tej pory dostępny tylko dla personelu pracującego w zatłoczonych miejscach, takich jak np. centra handlowe czy obiekty rozrywkowe. Teraz policja zachęca wszystkich, aby odbyli kurs, który pozwoli nauczyć się w jaki sposób dostrzec sygnały podejrzanego zachowania i jak reagować w przypadku samego ataku.

Jak podkreślono, decyzja o udostępnieniu kursu szerokiej publiczności nie ma związku z atakiem terrorystycznym, który miał miejsce 29 listopada na Moście Londyńskim, jednak te wydarzenia były przypomnieniem o trwającym zagrożeniu i nieustannej potrzebie czujności.

W ataku, który miał miejsce podczas odbywającego się w budynku Fishmongers' Hall seminarium na temat reintegracji skazanych, zabite zostały dwie osoby, a trzy inne zostały ranne. Sprawcą zamachu był skazany w przeszłości za terroryzm 28-letni Usman Khan, który w grudniu zeszłego roku został warunkowo zwolniony z więzienia. W powstrzymaniu napastnika przed atakowaniem kolejnych ofiar kluczową rolę odegrały przypadkowe osoby - uczestnicy seminarium, pracownicy budynku i przypadkowi przechodnie. Jednym z bohaterów tych wydarzeń był pracujący w kuchni w Fishmongers' Hall Polak o imieniu Łukasz.

Kurs ACT Awareness eLearning składa się z siedmiu modułów o łącznej długości 45 minut.

Na początku listopada władze brytyjskie obniżyły poziom zagrożenia terrorystycznego z "poważnego" na "znaczące". "Znaczący" poziom zagrożenia terrorystycznego jest trzecim w pięciostopniowej skali i oznacza, że atak może nastąpić bez ostrzeżenia. Mimo ataku na Moście Londyńskim nie zdecydowano się na ponowne podniesienie stopnia zagrożenia.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

W. Brytania: Policja udostępniła kurs, jak zachować się podczas ataku terrorystycznego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.