W. Brytania: ponad 40 mln podanych szczepionek, ponad 8 mln osób dostało obie dawki

W. Brytania: ponad 40 mln podanych szczepionek, ponad 8 mln osób dostało obie dawki
fot. PAP/EPA/ALESSANDRO DI MARCO
5 miesięcy temu
PAP / ml

Liczba podanych w Wielkiej Brytanii szczepionek przeciw Covid-19 przekroczyła 40 mln, zaś liczba osób, które dostały już obie dawki, przekroczyła 8 mln - poinformował w środę brytyjski rząd.

Do wtorku włącznie podano prawie 40,5 mln dawek szczepionki, z czego prawie 32,33 mln to pierwsze dawki, a 8,17 mln - drugie. Oznacza to, że przynajmniej pierwszą dawkę dostało 61,4 proc. dorosłych mieszkańców kraju, a obie - 15,5 proc.

Jak potwierdził w poniedziałek wieczorem brytyjski rząd, wszystkim osobom z dziewięciu grup priorytetowych zaoferowana została możliwość zaszczepienia się przeciw Covid-19, co planowane było do 15 kwietnia. W tych dziewięciu grupach jest ok. 32 mln osób.

Szybko prowadzony program szczepień wyraźnie przekłada się na spadającą w Wielkiej Brytanii liczbę nowych zakażeń, hospitalizacji i zgonów. W ciągu ostatniej doby wykryto 2491 nowych infekcji, co jest zbliżoną liczbą do tej z poprzedniego dnia, ale łączna liczba z ostatnich 7 dni - nieco ponad 19 tys. - jest o 11,5 proc. niższa niż w poprzednich siedmiu. W szczycie drugiej fali, na początku stycznia, dobowa liczba zakażeń przekraczała 60 tys. Stwierdzono też 38 nowych zgonów, a łączna liczba zgonów z ostatnich siedmiu dni to 234. Tymczasem przez prawie cały styczeń dobowe bilanse zgonów przekraczały tysiąc. Z kolei liczba osób, które z powodu Covid-19 przebywają w szpitalach, spadła poniżej 2400, podczas gdy w połowie stycznia była powyżej 39 tys.

Wielka Brytania rozpoczęła szczepienia 8 grudnia 2020 roku, gdy jako pierwszy kraj na świecie zaczęła podawać preparat firm Pfizer/BioNTech, na początku stycznia również jako pierwsza rozpoczęła stosowanie szczepionki firmy AstraZeneca. Od zeszłego tygodnia używa też produktu firmy Moderna.

W środę Unia Europejska, która ma 6,6-krotnie więcej mieszkańców niż Wielka Brytania, poinformowała, że przekroczony został poziom 100 milionów podanych szczepionek.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

W. Brytania: ponad 40 mln podanych szczepionek, ponad 8 mln osób dostało obie dawki
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.