W Chinach wstrzymano produkcję maskotki MŚ

PAP/PR

Global Brand Group (GBG), związana z FIFA, nakazała wstrzymanie produkcji maskotki piłkarskich mistrzostw świata w RPA, ze względu na niespełniające norm warunki pracy w szanghajskim zakładzie.

GBG, która kieruje działaniami Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej (FIFA)) w zakresie marki, opublikowała we wtorek oświadczenie, że fabryka w Szanghaju będzie musiała wprowadzić radykalne zmiany zanim wznowi wytwarzanie figurynki o nazwie Zakumi (antropomorfizowany lampart z zielonymi włosami). Zakumi jest oficjalną maskotką MŚ 2010 w RPA, które zaczynają się 11 czerwca.

Już w styczniu 2010 r. brytyjska gazeta "News of the World" donosiła, że chińska firma płaciła "żałosne" pensje swym pracownikom i zmuszała ich do pracy w brudnych halach. GBG oznajmiła, że audyt w Chinach potwierdził produkcję w warunkach nie odpowiadających normom przewidzianym dla kontrahentów FIFA. Pozwolenie na wykonywanie figurynek Zakumi tymczasowo zawieszono.

W lutym związki zawodowe w RPA zagroziły zakłóceniem mistrzostw ze względu na te uchybienia. Wyrażały także niezadowolenie z tego, że niektóre przedsięwzięcia handlowe i marketingowe FIFA odbywają się poza granicami RPA, gdzie bezrobocie sięga 25 procent.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

W Chinach wstrzymano produkcję maskotki MŚ
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.