W Polsce odkryto jeden przypadek wariantu Lambda

W Polsce odkryto jeden przypadek wariantu Lambda
Zdj.: chepko/depositphotos.com
PAP/tkb

Mieliśmy informacje o czterech przypadkach wariantu Lambda koronawirusa w Polsce. Po weryfikacji dane mówią, że dotychczas był jeden potwierdzony przypadek – przekazał PAP w sobotę rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Dotyczył osoby z woj. pomorskiego.

Na liście Światowej Organizacji Zdrowia znajduje się już ponad 10 oficjalnych wariantów SARS-CoV-2. Różnią się one od siebie mutacjami w białkach kolców - składnikach wirusa, które umożliwiają mu inwazję na ludzkie komórki. Istnieją cztery tzw. "warianty budzące niepokój": Alfa, Beta, Gamma i Delta oraz kilka tzw. "wariantów zainteresowania" m.in. Eta, Jota, Kappa i Lambda.

"Mieliśmy cztery przypadki (wariantu Lambda-PAP), jednak w związku ze zmianą opisu przypadku mutacji Lambda w międzynarodowym rejestrze GISAID (bazie gromadzącej globalne dane o genomie koronawirusa-PAP) trzy przypadki zostały przypisane do innych mutacji. Jest to decyzja prowadzących rejestr GISAID" - poinformował rzecznik MZ.

"Mamy więc dotychczas jeden przypadek i nie jest to przypadek aktywny" – powiedział. Andrusiewicz podał, że dotyczy województwa pomorskiego.

Zestawienia z dnia 7 sierpnia przekazują, że od 4 marca ub.r., gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono dotąd w sumie 2 mln 883 tys. 976 przypadków. Zmarło 75 tys. 285 osób z COVID-19.

Źródło: PAP/tkb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Piotr Lenartowicz SJ
18,83 zł
26,90 zł

Taki jestem zaabsorbowany tymi moimi bakteriami, a tu dzisiaj trzeba coś powiedzieć o miłości…

Ojciec Piotr Lenartowicz (1934–2012) – barwna postać krakowskich jezuitów, profesor, filozof przyrody, doktor nauk medycznych, uwielbiany kaznodzieja. Jego niedzielne kazania przez...

Skomentuj artykuł

W Polsce odkryto jeden przypadek wariantu Lambda
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.