W Tatrach bajkowa zima. Na Kasprowym jest już 68 cm śniegu, krzyż na Giewoncie wygląda obłędnie

W Tatrach bajkowa zima. Na Kasprowym jest już 68 cm śniegu, krzyż na Giewoncie wygląda obłędnie
Fot. Depositphotos.com
PAP / mł

Tatrzańskie szczyty są pokryte śniegiem. W ostatnich dniach na szlaki wyruszyli pierwsi narciarze, ale Tatrzański Park Narodowy (TPN) ostrzega, że jest jeszcze zbyt mała ilość śniegu do jazdy na nartach. Roślinność i skały nie są jeszcze dostatecznie przykryte śniegiem.

"Koniec listopada przyniósł w Tatry zimę. Miłośnicy górskich wędrówek zaczęli wyciągać sprzęty do turystyki zimowej, jednak trzeba pamiętać, że to dopiero początek zimy. Na terenie TPN uprawianie narciarstwa jest możliwe, gdy pokrywa śnieżna w odpowiedni sposób zabezpieczy roślinność, a ten warunek nie został jeszcze spełniony" – powiedział PAP przewodnik i edukator TPN Tomasz Zając.

W środę rano na Kasprowym Wierchu leżało 68 cm śniegu, w Dolinie Pięciu Stawów Polskich 65 cm, a na Hali Gąsienicowej 47 cm białego puchu. W Zakopanem i w partiach reglowych, śniegu jest niewiele – do 5 cm.

"W Tatrach sztucznego śnieżenia nie ma, więc czekamy na odpowiednie opady naturalnego śniegu. Aby móc przygotować trasy narciarskie w rejonie Kasprowego Wierchu, potrzeba ponad metr naturalnego śniegu, by mogły ruszyć wyciągi w Kotle Gąsienicowym i Goryczkowym. Jeżeli chodzi o turystykę narciarską czyli skitury, mimo iż pierwsi zapaleńcy ruszyli na szlaki, jest jeszcze za wcześnie na szusowanie. Śniegu jest za mało, nie zabezpiecza on cennej roślinności wysokogórskiej, ale również skał. Taka sytuacja może mieć tragiczne skutki pod kątem bezpieczeństwa samych narciarzy" – zwrócił uwagę Zając.

DEON.PL POLECA

"Pamiętajmy że TPN to przede wszystkim miejsce, w którym chronimy przyrodę, poczekajmy więc cierpliwie na warunki, które umożliwia nam odpowiedzialne korzystanie z zimowego szaleństwa" – dodał przyrodnik.

Dla uprawiania turystyki narciarskiej w Tatrach udostępniana jest zimą gęsta sieć szlaków turystycznych, gdzie każdy może wybrać odpowiednią dla siebie trudność. Gęsta sieć szlaków narciarskich jest w Dolinie Goryczkowej i Kondratowej. Kolejny szlak to dawna nartostrada prowadząca z Hali Gąsienicowej do Kuźnic. Jeszcze inny zlokalizowany jest w Dolinie Chochołowskiej.

PAP / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Jan Świtała

Jak pomóc i nie z… zawalić

Ostra imprezka, niekoniecznie w Dąbrowie Górniczej, i kilka niebieskich tabletek, czyli wyzwanie ponad siły męskiego serduszka. Złamana noga, którą harcerze ustabilizowali, przywiązując babcię do ławki. Wesoły Grek na melanżu,...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

W Tatrach bajkowa zima. Na Kasprowym jest już 68 cm śniegu, krzyż na Giewoncie wygląda obłędnie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.