W wieku 102 lat zmarł Stosław Kowalski. Był bohaterem bitwy o Monte Cassino

W wieku 102 lat zmarł Stosław Kowalski. Był bohaterem bitwy o Monte Cassino
W wieku 102 lat zmarł Stosław Kowalski (fot. PAP/Albert Zawada)
PAP / tk

W Buenos Aires w Argentynie zmarł Stosław Kowalski, jeden z ostatnich żołnierzy 2. Korpusu Polskiego, uczestnik bitwy o Monte Cassino. Miał 102 lata.

Kim był Stosław Kowalski?

Major Stosław Kowalski był jednym z ostatnich weteranów II wojny światowej, uczestników bitwy o Monte Cassino w 1944 r., która otworzyła aliantom drogę do Rzymu. Miesiąc temu mjr Kowalski wziął udział w obchodach rocznicowych, które odbyły się we Włoszech i w Polsce.

- Walcząc i ginąc na Monte Cassino, całym sercem oddani byliśmy Polsce. Z tego jestem dumny, ale jestem też szczęśliwy, że żyję i mogę tam jeździć, bo zdaję sobie sprawę z tego, że w moim wieku to już nie jest łatwe. Walczyliśmy o to, żeby Polska była wolna – powiedział Stosław Kowalski, w jednym z ostatnich udzielonych wywiadów.

DEON.PL POLECA

Stosław Kowalski urodził się 21 lipca 1922 r. Podczas II wojny światowej został deportowany do ZSRS. Po opuszczeniu Rosji sowieckiej walczył z Niemcami we Włoszech jako żołnierz 2. Korpusu Polskiego, w 5. Kresowym Pułku Artylerii Przeciwlotniczej i 5. Kresowej Dywizji Piechoty. Po wojnie wyemigrował do Argentyny.

Został uhonorowany m.in. Medalem "Pro Patria”, Medalem "Obrońcy Ojczyzny 1939-1945" i Złotym Medalem "Za zasługi dla obronności kraju".

Informację o śmierci mjr. Kowalskiego zamieszczona na stronach rządowych oraz w mediach społecznościowych Instytutu Pamięci Narodowej.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Janusz Gajda

Historie Polaków, którzy w czasie II wojny światowej oddali życie za wiarę

Ksiądz Janusz Gajda od najmłodszych lat poznawał życiorysy męczenników z czasów hitlerowskiej okupacji. Po wojnie w jego rodzinnym Zawierciu pamięć o lokalnych bohaterach...

Skomentuj artykuł

W wieku 102 lat zmarł Stosław Kowalski. Był bohaterem bitwy o Monte Cassino
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.