Warszawa: W weekend dni otwarte w NBP

Warszawa: W weekend dni otwarte w NBP
(fot. Tajchert/flickr.com)
PAP / slo

Prezentacje ważących ponad 12 kg sztab złota, wystawy cennych monet, banknotów i zabytkowych maszyn liczących oraz zabawy edukacyjne dla dzieci - to niektóre z atrakcji czekających na gości odbywających się w weekend dni otwartych Narodowego Banku Polskiego.

"To już siódma edycja dni otwartych w NBP. Pokazujemy bank od środka, to, jak pracują jego organy i gdzie na co dzień zapadają najważniejsze decyzje dotyczące polskiej gospodarki" - powiedział PAP Maciej Antes z biura prasowego NBP.

Bank jest odwiedzany przez licznych mieszkańców stolicy od sobotniego przedpołudnia. Szczególnym zainteresowaniem zwiedzających cieszą się prezentacje sztab złota. Chętni mogą wziąć do ręki ważącą 12,5 kg sztabę. Jak podaje NBP, złoto stanowi obecnie niewielką część rezerw, którymi zarządza bank. Większość z około 100 ton polskiego złota znajduje się w depozycie w Banku Anglii.

Zainteresowaniem zwiedzających cieszą się również pokazy straży bankowej na dziedzińcu NBP, a także prezentacje służących do przewozu dużych sum pieniędzy bankowozów. Na osoby, które odwiedzą bank czekają także przekąski, słodycze oraz drobne upominki. Na stanowisku mincerzy wybijane są specjalne żetony okolicznościowe.

NBP jest otwarty dla wszystkich chętnych w sobotę jeszcze do godz. 18, natomiast w niedzielę w godzinach 9-16. Wejście dla gości umiejscowione jest od strony pl. Powstańców Warszawy. Tam też postawiono namioty, w których znajduje się plac zabaw oraz inne atrakcje przygotowane dla najmłodszych.

Jak informuje NBP, każdy z gości może zwiedzać bank samodzielnie, gdyż przy wejściu otrzyma specjalny przewodnik z dokładnym planem i opisem wszystkich atrakcji. "Tylko kilka miejsc jest zwiedzanych w grupach i należą do nich gabinet prezesa NBP wraz z salą zarządu; dealing room, gdzie zarządza się rezerwami dewizowymi oraz sala, w której prezentujemy proces produkcji banknotów" - powiedział Antes.

Jak dodał, corocznie dni otwarte cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. "W ubiegłym roku odwiedziło nas 12 tys. osób; liczymy, że w ten weekend pobijemy rekord, tym bardziej, że pogoda nam sprzyja" - ocenił.

Narodowy Bank Polski (NBP) jest bankiem centralnym Rzeczypospolitej Polskiej. Wypełnia zadania określone w Konstytucji RP, ustawie o Narodowym Banku Polskim i ustawie Prawo bankowe. NBP pełni trzy podstawowe funkcje: banku emisyjnego, banku banków oraz centralnego banku państwa.

NBP m.in. jako bank emisyjny ma wyłączne prawo do emitowania pieniądza i wprowadzania go do obiegu, jako bank banków prowadzi rachunki bankowe banków komercyjnych, a jako bank państwa prowadzi obsługę bankową budżetu państwa.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Warszawa: W weekend dni otwarte w NBP
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.