W. Brytania: 39 osób, których ciała znaleziono w ciężarówce, to Chińczycy

W. Brytania: 39 osób, których ciała znaleziono w ciężarówce, to Chińczycy
epa07943138 Police at the scene with the lorry at Waterglade Industrial Park in Grays, Essex, Britain, 23 October 2019. A total of 39 bodies were discovered inside a lorry container in the early hours of this morning, and pronounced dead at the scene. EPA/VICKIE FLORES Dostawca: PAP/EPA.
1 rok temu
PAP / kk

Wszystkie 39 osób, których zwłoki znaleziono w nocy z wtorku na środę w naczepie ciężarówki w parku przemysłowym w południowo-wschodniej Anglii, było obywatelami Chin - poinformowała w czwartek brytyjska policja.

 

Narodowość ofiar potwierdziło osobno także chińskie ministerstwo spraw zagranicznych - poinformował na Twitterze państwowy anglojęzyczny dziennik „Global Times”. Cytowany przez gazetę resort zastrzegł, że "na razie nie można udzielić żadnych informacji".

Brytyjska policja przekazała również, że wśród ofiar jest 31 mężczyzn i osiem kobiet. W środę informowano jedynie o 38 osobach dorosłych i jednym nastolatku, nie precyzując płci ofiar. Policja zastrzegała przy tym, że ich identyfikacja może potrwać długo.

Ciała znaleziono w środę ok. godz. 1.40 (godz. 2.40 w Polsce) w parku przemysłowym Waterglade Industrial Estate ok. 30 km na wschód od Londynu w kontenerze-chłodni umieszczonym na naczepie ciężarówki.

W czwartek prowadzący śledztwo kontynuowali przesłuchania kierowcy ciężarówki, 25-letniego mieszkańca Irlandii Północnej Mo Robinsona, zatrzymanego dzień wcześniej pod zarzutem morderstwa. Również w czwartek funkcjonariusze policji przeszukali dwie nieruchomości w Irlandii Północnej, aby zbadać, czy w sprawę przemytu ludzi były zaangażowane zorganizowane grupy przestępcze.

Tymczasem ujawnianych jest coraz więcej szczegółów dotyczących zdarzenia. Jak się okazuje, ciężarówka i naczepa przybyły do Anglii osobno: zarejestrowana w Bułgarii ciężarówka - z Irlandii Północnej, zaś naczepa - na promie z belgijskiego Zeebrugge do angielskiego portu Purfleet. Dopiero tam kontener-chłodnię doczepiono do ciężarówki. Władze belgijskie podały, że kontener przybył do Zeebrugge we wtorek o godz. 14.29, ale nie wiadomo na razie, czy ofiary zostały w nim umieszczone w Belgii czy jeszcze wcześniej.

Ofiarami najtragiczniejszego w skutkach zdarzenia tego typu w historii Wielkiej Brytanii byli również Chińczycy. W czerwcu 2000 roku w porcie w Dover w kontenerze ciężarówki znaleziono ciała 58 chińskich nielegalnych imigrantów, którzy się udusili; dwie osoby przeżyły. Rok później holenderski kierowca ciężarówki został skazany na 14 lat więzienia za udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się przemytem ludzi. 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

W. Brytania: 39 osób, których ciała znaleziono w ciężarówce, to Chińczycy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.