WHO: aktualnie ponad 125 tys. zakażeń, głównie w Europie i Bliskim Wschodzie

WHO: aktualnie ponad 125 tys. zakażeń, głównie w Europie i Bliskim Wschodzie
(fot. depositphotos.com)
PAP / df

Aktualnie na świecie jest 125 tys. zakażeń wywołanych koronawirusem SARS-CoV-2, głównie w Europie i Bliskim Wschodzie – wynika z najnowszych danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Trzecie ognisko pandemii rozwija się w USA.

W sumie od wybuchu epidemii w Chinach w grudniu 2019 r. do czwartku rano zarejestrowano na świecie ponad 220 tys. przypadków tego zakażenia oraz ponad 10 tys. zgonów. Jednocześnie prawie 86 tys. pacjentów wyzdrowiało. Zdecydowana większość z nich jest w Chinach.

Aktualnie na świecie jest 125 tys. zakażeń wywołanych koronawirusem SARS-CoV-2. Chodzi o osoby, które wciąż są zainfekowane tym patogenem i jeszcze go nie zwalczyły. Spośród tych pacjentów 118,4 tys., czyli 95 proc., wykazuje jedynie łagodne lub umiarkowane objawy zakażenia. Jedynie u 6,8 tys. chorych dolegliwości są poważne lub wręcz krytyczne - informuje WHO.

Zdecydowana większość aktualnych zakażeń jest w Europie i na Bliskim Wschodzie, gdzie rozwijają się dwa największe ogniska pandemii. Trzecie duże ognisko rozwija się w USA.

W Europie najbardziej dramatyczna sytuacja jest wciąż we Włoszech, gdzie zarejestrowano dotąd 36 tys. zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 oraz 3 tys. zgonów. Minionej doby zmarło aż 475 chorych. W Hiszpanii jest już 15 tys. zakażonych i 638 zgonów, w Niemczech - odpowiednio ponad 123 tys. i 28, a we Francji – ponad 9,1 tys. i 264. W Polsce do czwartku rano zarejestrowano 305 zakażeń i 5 zgonów.

DEON.PL POLECA

W Iranie odnotowano dotąd prawie 18 tys. zakażeń oraz ponad 1,1 tys. zgonów. Na ten kraj przypada 90 proc. wszystkich zakażeń na Bliskim Wschodzie, których w sumie jest około 20 tys. Przybywa zakażeń w USA. Do tej pory odnotowano tam prawie 10 tys. infekcji koronawirusem oraz 155 zgonów.

W Chinach epidemia wygasła. W ciągu ostatniej doby nie wykryto tam żadnej lokalnej infekcji koronawirusem. Odnotowano w tym okresie 34 nowe zakażenia, ale dotyczą one jedynie osób, które przyjechały z zagranicy.

Dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus apeluje, żeby poszczególne kraje na świecie podejmowały kompleksowe działania walk z pandemią, polegające głównie na wykrywaniu zakażeń, testowaniu, izolowaniu chorych i leczeniu oraz śledzeniu możliwych transmisji infekcji.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

WHO: aktualnie ponad 125 tys. zakażeń, głównie w Europie i Bliskim Wschodzie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.