WHO: sukcesy w walce z COVID-19 mogą zostać zaprzepaszczone przez wariant Delta

WHO: sukcesy w walce z COVID-19 mogą zostać zaprzepaszczone przez wariant Delta
(Fot. pl.depositphotos.com)
PAP/dm

Osiągnięte z trudem sukcesy w walce z COVID-19 mogą zostać zaprzepaszczone przez rozprzestrzenianie się znacznie bardziej zaraźliwego wariantu Delta koronawirusa - poinformował w piątek dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Tedros poinformował, że w ciągu ostatnich czterech tygodni liczba infekcji koronawirusem wzrosła o 80 proc. w większości regionów na świecie. Wskazał też, że w Afryce - gdzie zaszczepiono jedynie 1,5 proc. populacji - śmiertelność z powodu COVID-19 wzrosła o 80 proc. w ciągu ostatniego miesiąca.

Podczas briefingu prasowego dyrektor WHO ds. sytuacji kryzysowych Mike Ryan zaznaczył, że szczepionki przeciwko COVID-19 są skuteczne w walce z chorobą. - Szczepionki, które zostały dopuszczone przez WHO, zapewniają znaczną ochronę przed ciężkim przebiegiem choroby oraz hospitalizacją. Walczymy wciąż z tym samym wirusem, tylko sprawniejszym - powiedział.

Wg dokumentu wewnętrznego amerykańskich Centrów Kontroli i Prewencji Chorób (CDC), do którego jako pierwszy dotarł „The Washington Post”, wariant Delta roznosi się w takim tempie jak ospa wietrzna i może spowodować poważną chorobę.

DEON.PL POLECA

-Wzrosła liczba hospitalizacji. Pomimo to nie odnotowano, żeby wariant Delta był bardziej śmiertelny od pozostałych - zaznaczyła podczas piątkowego briefingu główna ekspertka WHO odpowiedzialna za COVID-19 Maria van Kerkhove.

Wariant Delta koronawirusa odnotowano już w 132 krajach. Od początku pandemii na całym świecie potwierdzono 197 mln przypadków zakażenia, 4,2 mln ludzi zmarło. 

PAP/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

WHO: sukcesy w walce z COVID-19 mogą zostać zaprzepaszczone przez wariant Delta
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.