10 os. skazanych za oszustwa na 30 mln zł

10 os. skazanych za oszustwa na 30 mln zł
(fot. shutterstock.com)
PAP / pk

10 osób oskarżyła poznańska prokuratura o pranie brudnych pieniędzy, oszustwa podatkowe i udział w grupie przestępczej. Sprzedając jako olej napędowy produkty ropopochodne i olej opałowy grupa miała narazić Skarb Państwa na straty przekraczające 30 mln zł.

Jak poinformowała w środę PAP Hanna Grzeszczyk z Prokuratury Apelacyjnej w Poznaniu, zorganizowana grupa przestępcza działała na terenie całego kraju.

- Członkowie grupy zajmowali się między innymi procesem odbarwiania oleju opałowego i wprowadzaniem go do obrotu jako pełnowartościowego oleju napędowego oraz przekwalifikowywaniem w olej napędowy produktów ropopochodnych sprowadzonych do Polski bez uiszczenia opłat podatkowych - powiedziała PAP Grzeszczyk.

W celu zalegalizowania przestępczego procederu, członkowie grupy mieli przejmować spółki zajmujące się obrotem paliwami, a następnie preparować dokumenty, dzięki którym pozorowano legalność prowadzonej działalności gospodarczej.

- Pieniądze pochodzące z nielegalnej działalności były wpłacane na rachunki bankowe pozornie powiązanych ze sobą podmiotów gospodarczych i wypłacane przez podstawione osoby, aby ostatecznie trafić do kierownictwa grupy przestępczej - wyjaśniła prokurator.

Oskarżonym grozi do 10 lat więzienia. Prokuratura apelacyjna kontynuuje śledztwo przeciwko kolejnym 12 osobom, które miały należeć do tej samej grupy przestępczej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

10 os. skazanych za oszustwa na 30 mln zł
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.