13 tys. osób ukaranych za rozmowę

13 tys. osób ukaranych za rozmowę
(fot. Kohei314 / flickr.com / CC BY-NC 2.0)
PAP / mh

Ponad 13 tysięcy osób otrzymało łącznie ponad 66 tysięcy punktów karnych za rozmowę przez komórkę w czasie prowadzenia pojazdu. To efekt obowiązywania od ponad dwóch miesięcy nowego taryfikatora punktów karnych, który zaostrzył kary za najczęstsze wykroczenia w ruchu drogowym.

Od 9 czerwca br., kiedy zaczął obowiązywać nowy taryfikator punktów karnych, do 27 sierpnia br. 13 297 osób otrzymało łącznie ponad 66 tysięcy punktów karnych za rozmowę przez telefon w czasie prowadzenia pojazdu, 1 545 osób otrzymało łącznie ponad 9 tysięcy punktów za przewożenie dziecka niezgodnie z przepisami, w szczególności bez fotelika, a 5 436 osób otrzymało w sumie ponad 21 tysięcy punktów karnych za przewożenie pasażerów niezgodnie z przepisami (brak zapiętych pasów bezpieczeństwa pasażera oraz brak kasku ochronnego u osób podróżujących np. motorami).

Nowy taryfikator zaostrzył kary za najczęstsze wykroczenia w ruchu drogowym, jak również kary za wykroczenia najbardziej uciążliwe dla uczestników ruchu drogowego. Aktualnie na przykład za rozmowę przez telefon w czasie prowadzenia pojazdu kierowca otrzyma 5 punktów karnych (wcześniej było 0 punktów), za przewożenie pasażerów niezgodnie z przepisami kierowca otrzyma 4 punkty (wcześniej był 1 punkt karny), a za przewożenie dziecka niezgodnie z przepisami (w szczególności bez fotelika) - 6 punktów (wcześniej były 3 punkty).

W związku ze zbliżającym się końcem wakacji policjanci zapowiadają wzmożone kontrole drogowe. Wiele osób właśnie teraz planuje powrót z urlopów. Dlatego Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i policjanci apelują o zachowanie ostrożności na drodze i dostosowanie prędkości do panujących warunków. Tylko podczas długiego weekendu sierpniowego (15-19 sierpnia br.) w całej Polsce doszło do 405 wypadków, w których zginęło 41 osób, a 548 zostało rannych.

W 2011 r. na polskich drogach doszło do ponad 40 tys. wypadków. Poszkodowanych zostało 53 tys. 690 osób, z tego 4 tys. 189 poniosło śmierć, a 49 tys. 501 zostało rannych. W porównaniu do 2010 r. oznacza to więcej o 282 ofiary śmiertelne i 549 osób rannych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

13 tys. osób ukaranych za rozmowę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.