"17-18 państw UE jest za budżetem bez cięć"

PAP / drr

Premier Donald Tusk powiedział we wtorek, że Polska ma wsparcie 17 lub 18 państw UE na rzecz budżetu bez wyraźnych cięć. Cypryjska prezydencja proponuje minimum 50 mld euro cięć w nowym budżecie UE na lata 2014-2020.

- Mamy wsparcie 17, a może 18 w tej chwili państw europejskich na rzecz budżetu bez wyraźnych cięć, tak, by te 300 miliardów, o których mówiliśmy, stało się faktem - powiedział premier na wtorkowej konferencji prasowej. Poinformował też, że m.in. o propozycji cypryjskiej rozmawiał we wtorek z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Nie wykluczył spotkania z premierem Wielkiej Brytanii Davidem Cameronem.

Szef rządu podkreślił, że jeśli nie uda się zbudować kompromisu, który da poczucie bezpieczeństwa wszystkim krajom UE, to "zawsze możliwy jest wariant +B+, polegający na tym, że będziemy bez kompromisu funkcjonowali w prowizorium budżetowym".

Oznaczałoby to, że w roku 2014 budżet UE będzie wynosił tyle co w 2013 - plus 2 proc. - Wszyscy czujemy, że jest to także narzędzie, które może uświadomić np. Brytyjczykom, że takie prowizorium jest bardzo kosztowne dla Wielkiej Brytanii - dodał Tusk.

Jak przekonywał, kompromis jest zatem - z punktu widzenia państw takich jak Wielka Brytania - tańszy niż ewentualne prowizorium.

- Będziemy szukali mądrego kompromisu, co oznacza dobre rozpoznanie, co dla Polski jest najbardziej opłacalne i co jest do zaakceptowania dla Europy. Trzeba szukać wspólnego interesu własnego kraju i Unii Europejskiej. To oznacza, że ten temat będzie wiodący w czasie konsultacji polsko-niemieckich w Berlinie 14 listopada - mówił Tusk.

Jak dodał, 13 listopada dojdzie do spotkania "przyjaciół spójności" - z udziałem być może nawet 15 państw, a gospodarzami będą Polska i Portugalia. W spotkaniu weźmie udział przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Barroso oraz przedstawiciele związków zawodowych i przedsiębiorców z Europy - dodał szef rządu.

Jak mówił premier, w ramach planowanej na połowę listopada nieformalnej Rady Europejskiej dojdzie m.in. do spotkania Grupy Wyszehradzkiej. - Mam nadzieję, że połowa listopada będzie tym czasem, kiedy Europa powie, że jest bliżej kompromisu budżetowego. Jeśli nie zbudujemy zrębów tego kompromisu, to grudzień będzie bardzo trudny - będzie o wiele trudniej o taki kompromis. Wtedy perspektywa tego wariantu +B+ może być bliższa niż się dzisiaj spodziewamy - podsumował Tusk.

Zgodnie z rozesłanym do stolic europejskich nowym dokumentem negocjacyjnym cypryjska prezydencja proponuje minimum 50 mld euro cięć w nowym budżecie UE na lata 2014-2020. Jak dowiedziała się PAP, gdyby propozycja cypryjska została przyjęta przez państwa i Parlament Europejski, Polska mogłaby stracić ok. 4,3 mld euro w samych funduszach spójności.

Polskie źródła wskazują, że prezydencja cypryjska określa swój scenariusz cięć jako "50 mld euro +" i już we wstępie do dokumentu precyzuje, że jej zdaniem potrzebne będą o wiele głębsze redukcje. - Bardziej istotne cięcia są potrzebne w celu osiągnięcia kompromisu. Kolejne redukcje będą wymagały jeszcze większych kompromisów i konieczność wyborów priorytetów między politykami i programami - czytamy w dokumencie. Płatnicy netto jak Niemcy, Francja, Wielka Brytania czy Holandia od miesięcy domagają się przynajmniej 100 mld euro cięć (a Londyn nawet 150-200 mld).

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

"17-18 państw UE jest za budżetem bez cięć"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.