20 lutego - piąty proces Kiszczaka ws. "Wujka"

20 lutego - piąty proces Kiszczaka ws. "Wujka"
Protest w Sądzie Okręgowym w Warszawie, gdzie wczoraj ogłoszono wyrok w procesie w sprawie stanu wojennego (fot. PAP/Bartłomiej Zborowski)
PAP / drr

20 lutego warszawski sąd po raz piąty ma zacząć proces byłego szefa MSW 86-letniego Czesława Kiszczaka, oskarżonego o przyczynienie się do śmierci dziewięciu górników z kopalni "Wujek" w grudniu 1981 r. - ustaliła PAP w źródłach sądowych.

Pełnomocnik oskarżycieli posiłkowych, czyli górników z "Wujka", mec. Maciej Bednarkiewicz potwierdził ten termin. W rozmowie z PAP dodał, że na ten proces może mieć wpływ czwartkowy wyrok stwierdzający, że Kiszczak był w grupie przestępczej, która pod wodzą Wojciecha Jaruzelskiego doprowadziła do nielegalnego wprowadzenia stanu wojennego w grudniu 1981 r. Według Bendarkiewicza, ten wyrok "likwiduje niektóre koncepcje obrony Kiszczaka".

Katowicka prokuratura oskarżyła Kiszczaka, że umyślnie sprowadził "powszechne niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia ludzi", wysyłając jako szef MSW 13 grudnia 1981 r. szyfrogram do jednostek milicji, mających m.in. pacyfikować zakłady strajkujące po wprowadzeniu stanu wojennego. Zdaniem prokuratury, bez podstawy prawnej Kiszczak przekazał w nim dowódcom "oddziałów zwartych" MO swe uprawnienia do wydania rozkazu użycia broni przez te oddziały - co miało być podstawą działań plutonu specjalnego ZOMO, który 15 i 16 grudnia strzelał w kopalniach "Manifest Lipcowy" i "Wujek". Kiszczak odpiera zarzut.

W listopadzie 2011 r. Sąd Apelacyjny w Warszawie, na wniosek prokuratury i pełnomocników górników, uchylił wyrok uniewinniający Kiszczaka i zwrócił sprawę Sądowi Okręgowemu w Warszawie, który poprowadzi proces już po raz piąty. W sumie postępowanie sądowe wobec Kiszczaka toczy się w tej sprawie już 18. rok - sprawa jest w sądzie I instancji.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

20 lutego - piąty proces Kiszczaka ws. "Wujka"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.