230. rocznica ustanowienia Orderu Virtuti Militari i zwycięstwa pod Zieleńcami

230. rocznica ustanowienia Orderu Virtuti Militari i zwycięstwa pod Zieleńcami
Fot. PAP/Radek Pietruszka
PAP/ kb

Ten order jest nadawany przez 230 lat przez Ojczyznę tym, którzy służą jej najpiękniej i najlepiej – powiedział szef UdSKiOR Jan Józef Kasprzyk podczas wtorkowych obchodów rocznicy ustanowienia Orderu Virtuti Militari. W ich trakcie odznaczenia przekazano rodzinom bohaterów walk o niepodległość.

Obchody w rocznicę zwycięstwa wojsk polskich pod Zieleńcami rozpoczęły się mszą świętą w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. Po jej zakończeniu minister Jan Józef Kasprzyk przypomniał o okolicznościach przyznania pierwszych Orderów Virtuti Militari w maju 1792 r. „Order Virtuti Militari był ustanawiany w momencie szczególnym, w czasie gdy Rzeczpospolita chyliła się ku upadkowi, gdy mocarstwa ościenne chciały dokonać jej unicestwienia. Wtedy polscy patrioci uchwali Konstytucję 3 Maja. To wywołało wściekłość imperium rosyjskiego, które wtargnęło na ziemie Rzeczypospolitej i rozpoczęła się wojna, która miała też swoje zwycięstwa. Bitwa pod Zieleńcami, którą dziś wspominamy była jednym z przykładów heroizmu i oddania sprawie” – powiedział.

W swoim przemówieniu Kasprzyk przypomniał o ciągłości istnienia Orderu Virtuti Militari. „Ten order jest nadawany przez 230 lat przez Ojczyznę tym, którzy służą jej najpiękniej i najlepiej” – podkreślił. Zwracając się do odznaczonych Orderem VM powiedział, że „pamięć o nich nie zaginie, bo jest ona częścią naszej polskiej tożsamości”.

Podczas uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy minister Kasprzyk przekazał Ordery Wojenne Virtuti Militari przedstawicielom rodzin odznaczonych żołnierzy - ułana Bolesława Kubika oraz por. Witolda Daaba ps. Stefan.

Źródło: PAP / kn

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Grzegorz Dobiecki

O czym nie mówi się głośno?

Kto odpowiada za śmierć 150 tysięcy Amerykanów? Komu grozi wojna domowa, a gdzie żyje się jak w więzieniu? Który region świata jest bardziej skomplikowany niż montaż mebli z Ikei?...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

230. rocznica ustanowienia Orderu Virtuti Militari i zwycięstwa pod Zieleńcami
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.