28 lat temu powstała Polska Akcja Humanitarna

28 lat temu powstała Polska Akcja Humanitarna
(fot. www.pah.org.pl)
KAI / df

26 grudnia Polska Akcja Humanitarna obchodzi swoje 28-lecie. Do tej pory blisko 13 milionów ludzi w 48 krajach na całym świecie otrzymało pomoc od polskiej Fundacji.

Wszystko zaczęło się od zorganizowania konwoju do oblężonego Sarajewa w 1992 r. W ciągu półtora miesiąca, dzięki wielkiej mobilizacji Polaków, wysłano aż 12 ciężarówek z darami. Potem PAH wielokrotnie udzielała pomocy w odpowiedzi na konflikty zbrojne i katastrofy naturalne na całym świecie. Wojny w Sudanie Południowym, Czeczenii, Ukrainie, Syrii i Iraku, trzęsienie ziemi w Nepalu, tajfun na Filipinach, tsunami na Sri Lance i Indonezji, wybuch w Bejrucie – w odpowiedzi na każdy z tych i kilkudziesięciu innych kryzysów, przy wsparciu Polaków, Fundacja organizowała szybką i efektywną pomoc.

- Pomagamy, odpowiadając na katastrofy czy wydarzenia nagłe, ale nasza główna, codzienna działalność to stała pomoc w miejscach, w których głębokie kryzysy humanitarne trwają od wielu lat – mówi Rafał Grzelewski z PAH.

Rok 2020 w pomocy humanitarnej to jeden z najtrudniejszych okresów od dekad. Koronawirus, który w wielu krajach stał się prawdziwym „wirusem głodu” oraz susze, wielkie powodzie, kryzys gospodarczy i konflikty zbrojne, a także niespotykana od lat plaga szarańczy i wybuch w Bejrucie, spychający Liban na krawędź katastrofy, sprawiły, że pomocy humanitarnej wymaga teraz rekordowo wysoka liczba osób.

DEON.PL POLECA

– W tym roku przed organizacjami humanitarnymi stanęło wyjątkowo trudne zadanie – mówi Helena Krajewska z PAH. – W pandemii musimy pomagać tak, aby nie narazić nikogo na zakażenie, stosując wszelkie możliwe środki bezpieczeństwa. Mimo wstrzymanych lotów, mimo trwających i nowych konfliktów wciąż jesteśmy na miejscu i dostarczamy pomoc potrzebującym.

Według ONZ stoimy wobec największego wyzwania humanitarnego od czasów II wojny światowej. Na skutek pandemii, zmian klimatycznych i konfliktów zbrojnych, w przyszłym roku blisko ćwierć miliarda ludzi na świecie będzie potrzebować pomocy humanitarnej. To wzrost aż o 40% w stosunku do tego roku!

Pracownicy Polskiej Akcji Humanitarnej stale pomagają w 5 krajach na 3 kontynentach, zapewniając m.in. dostęp do wody, toalet czy żywności, utrzymują funkcjonowanie klinik i wspierają osoby cierpiące wskutek działań wojennych. To wszystko jest możliwe jedynie dzięki finansowemu wsparciu darczyńców PAH – obywateli, instytucji i firm.

Noworoczną zbiórkę Polskiej Akcji Humanitarnej „Jesteśmy w tym razem” można wesprzeć poprzez stronę www.pah.org.pl/razem lub przelewem na konto 02 2490 0005 0000 4600 8316 8772 z dopiskiem „Jesteśmy w tym razem”

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Marcin Zieliński, ks. Krzysztof Porosło, Dawid Gospodarek

Zobacz, jak Duch Święty łączy Kościół 

Jeden z nich rozpala ludzkie serca podczas charyzmatycznych modlitw o uzdrowienie, drugi wiarę i Ewangelię głosi podkreślając wagę dogmatów i liturgii. Obaj chcą pokazać, że ogień i woda...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

28 lat temu powstała Polska Akcja Humanitarna
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.