3 mln zł na odnowę klasztoru w Alwerni

3 mln zł na odnowę klasztoru w Alwerni
Minister kultury Bogdan Zdrojewski (fot. PAP/Jacek Bednarczyk)
PAP / psd

Trzy mln złotych - pochodzące z rezerwy budżetowej - zostaną przekazane na odnowę zabytkowych zabudowań klasztornych w Alwerni (Małopolskie) - poinformował w niedzielę minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski.

Fundusze te zostaną przeznaczone na prace remontowe polegające na przywróceniu stanu pierwotnego - sprzed pożaru - dachu wraz z dzwonnicą, wzmocnieniu ścian szczytowych oraz odbudowanie gzymsów w kościele pw. Stygmatów św. Franciszka z Asyżu. Minister Zdrojewski podkreślił, że nie bez powodu właśnie na te elementy pójdą pieniądze budżetowe.

- Przyjęliśmy taką strategię przy ratowaniu zabytków, że najpierw zaczynamy od dachów, a potem fundamenty, blacharka, dekarka czyli elementy, które powstrzymują ewentualną deprecjację (obniżenie wartości, zniszczenie - PAP) - powiedział dziennikarzom Zdrojewski.

Podkreślił, że obecnie ośrodki kościelne są coraz lepiej chronione przed pożarami czy złodziejami.

- W ciągu ostatnich trzech lat ponad 200 świątyń (nie tylko katolickich, ale także np. cerkwie - PAP) zostało zabezpieczonych w systemy alarmowe zarówno przeciwpożarowe, jak i przeciwwłamaniowe - dodał minister kultury.

Środki na zabezpieczenia pochodzą w większości z budżetu państwa, z minimalnym wkładem własnym, najczęściej do 20 procent: "Za każdym razem musi być jednak dowód na to, że parafianom, gospodarzom obiektów zależy na nim."

- Małopolska przecież słynie z tego, że tutaj ludzie w trudnych momentach sobie pomagają. Jestem przekonany, że tak będzie i tym razem - powiedział rzecznik rządu.

Bogdan Zdrojewski oraz Paweł Graś dostali w podziękowaniu za pomoc pamiątkowe upominki, m.in. obrazy z widokiem obiekt przed spaleniem.

Klasztor w Alwerni (pow. chrzanowski) powstał w 1616 r. z inicjatywy Krzysztofa Korycińskiego, właściciela pobliskich dóbr. Pierwowzór obiektu znajduje się we Włoszech, w Toskanii; to góra La Verna, na której św. Franciszek spędzał czas na modlitwie i poście, i gdzie w 1224 r. otrzymał stygmaty.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

3 mln zł na odnowę klasztoru w Alwerni
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.