A. Duda zarzuca prezydentowi brak dialogu

A. Duda zarzuca prezydentowi brak dialogu
(fot. PAP/Adam Warżawa)
6 lat temu
PAP / ptt

Kandydat PiS na prezydenta Andrzej Duda zarzucił prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu, że nie prowadzi dialogu z Polakami. Jak dodał, ze zdumieniem przyjął zarzuty prezydenckiej kancelarii o plagiat programu Komorowskiego.

Duda powiela utarte schematy - odpowiada doradca prezydenta Komorowskiego prof. Tomasz Nałęcz.

Na poniedziałkowej konferencji prasowej w Sejmie Duda powiedział, że "z głębokim zdumieniem" przyjął zarzut Kancelarii Prezydenta, że główne priorytety jego programu wyborczego to plagiat programu Bronisława Komorowskiego. "Prezydent Komorowski jest prezydentem od pięciu lat i nie przypominam sobie, by realizował program, w którym m.in. nie ma podwyższenia wieku emerytalnego" - podkreślił kandydat PiS.

Jak zaznaczył, w ostatnich pięciu latach prezydentury Komorowskiego nie widział także "dialogu, jako ważnej dziedziny działalności prezydenta". "Prezydent nie spotykał się z grupami, które w Warszawie składały swoje propozycje czy protestowały przeciwko polityce prowadzonej przez rząd i przez niego" - ocenił polityk PiS.

Jako przykład podał m.in. inicjatorów obywatelskiego projektu ustawy w sprawie obowiązku szkolnego dzieci. "Gdzie tu mowa o jakimś dialogu" - pytał Duda. "Ze strony prezydenta nie było czasu dla górników czy dla rolników" - ocenił.

"Ja mam swój program, co do którego zawieram z Polakami umowę, i będę tę umowę realizował" - zapewnił kandydat Prawa i Sprawiedliwości.

Odnosząc się do zarzutów kandydata PiS, doradca prezydenta prof. Tomasz Nałęcz powiedział, że zajęty jest spotkaniem Komorowskiego z mieszkańcami Ziemi Świętokrzyskiej i nie ma czasu zajmować się kampanią Dudy, która - w jego ocenie - "powiela utarte schematy".

Duda podczas poniedziałkowej konferencji nawiązywał do słów dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta Joanny Trzaski-Wieczorek. Oceniła ona w sobotę, że trudno nie nazwać plagiatem tego, co mówi kandydat PiS na prezydenta. "Prezydent od prawie pięciu lat realizuje program, którego filarami są rodzina, konkurencyjna gospodarka, bezpieczeństwo militarne i dialog. Rodzina, konkurencyjna gospodarka i bezpieczeństwo militarne to elementy +wzoru na niepodległość Polski+, o których prezydent mówił publicznie w wystąpieniu na Święto Niepodległości. Mówił też o tym w orędziu do Zgromadzenia Narodowego 4 czerwca 2014 r. Było to całkiem niedawno i Polacy o tych filarach pamiętają" - zauważyła Trzaska-Wieczorek.

Jak dodała, prezydencka kancelaria co pół roku wydaje raporty z działalności głowy państwa i poprzez działania w obszarach rodziny, pracy, bezpieczeństwa i dialogu prezydent realizuje swój program dla Polski. "Dlatego trudno nie nazwać plagiatem tego, co dziś mówi kandydat PiS. Nie ma tu innego słowa, które bardziej precyzyjnie oddawałoby zachowanie kandydata" - powiedziała. W opinii Trzaski-Wieczorek "tego typu powszechnie piętnowana praktyka nie przystoi osobie aspirującej do urzędu prezydenta".

Rodzina, praca, bezpieczeństwo i dialog to cztery filary umowy programowej, jaką zaprezentował w sobotę kandydat PiS na prezydenta. W umowie programowej Duda proponuje m.in. cofnięcie reformy emerytalnej podnoszącej wiek emerytalny do 67 lat, likwidację NFZ, powstanie przy prezydencie ciał doradczych: narodowej rady rozwoju i rady przedsiębiorczości, a także powrót do 8-letniej szkoły podstawowej i 4-letniego liceum.

W poniedziałek w różnych miastach Polski przedstawiciele sztabu wyborczego Dudy prezentują założenia jego programu wyborczego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

A. Duda zarzuca prezydentowi brak dialogu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.