Andrzej Duda przestaje być europosłem

Andrzej Duda przestaje być europosłem
(fot. European Parliament / Foter / CC BY-NC-ND)
PAP / ptt

Parlament Europejski czeka na informację o wygaszeniu mandatu Andrzeja Dudy. Po jej otrzymaniu przewodniczący europarlamentu stwierdzi wygaśnięcie mandatu europosła, a marszałek Sejmu zawiadomi Edwarda Czesaka o przysługującym mu miejscu w PE.

Ponieważ nie powstała ogólnoeuropejska ordynacja wyborcza do PE, kwestie wygaszania mandatu regulują przepisy krajowe.

Postanowienie o wygaszeniu mandatu do PE prezydenta elekta Andrzeja Dudy marszałek Sejmu Radosław Sikorski wydał we wtorek. Zgodnie z polskim kodeksem wyborczym o utracie mandatu przez eurodeputowanego marszałek niezwłocznie zawiadamia przewodniczącego Parlamentu Europejskiego. W środę po południu źródła w PE poinformowały, że notyfikacja taka jeszcze nie wpłynęła.

Gdy przewodniczący PE stwierdzi wygaśnięcie mandatu Dudy, marszałek Sejmu zawiadomi kolejnego kandydata z tej samej listy, który w wyborach otrzymał kolejno największą liczbę głosów, o przysługującym mu mandacie. W 2014 r. w wyborach do PE w okręgu małopolsko-świętokrzyskim, z którego startował Duda, PiS zdobyło trzy mandaty, a czwarty najlepszy wynik na liście tej partii uzyskał Edward Czesak. Będzie on miał siedem dni od dnia doręczenia zawiadomienia na złożenie oświadczenia o przyjęciu mandatu posła do PE. Może też zrzec się pierwszeństwa do obsadzenia mandatu na rzecz kolejnego uprawnionego kandydata ze swojej listy. W tym przypadku jest to Barbara Bartuś. O obsadzeniu mandatu europosła postanawia Marszałek Sejmu, który zawiadamia o swej decyzji szefa PE.

Andrzejowi Dudzie nie będzie przysługiwała ani emerytura, ani odprawa, na którą z reguły mogą liczyć eurodeputowani. Statut eurodeputowanego przewiduje, że odprawa po zakończeniu sprawowania mandatu nie przysługuje, jeżeli europoseł obejmuje mandat w innym parlamencie albo obejmuje urząd publiczny. Z kolei emerytura przysługuje dopiero po pełnym roku sprawowania mandatu, a Duda został eurodeputowanym 1 lipca 2014 r.

W II turze wyborów prezydenckich Andrzej Duda uzyskał 51,55 proc. głosów, a jego kontrkandydat, urzędujący prezydent Bronisław Komorowski - 48,45 proc. Zgodnie z art. 132 konstytucji prezydent Rzeczypospolitej nie może piastować żadnego innego urzędu ani pełnić żadnej funkcji publicznej, z wyjątkiem tych, które są związane ze sprawowanym urzędem. Uroczystość wręczenia Dudzie aktu wyboru na prezydenta odbędzie się w piątek, 29 maja. Urząd obejmie 6 sierpnia.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Andrzej Duda przestaje być europosłem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.