Będzie Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu

PAP / drr

Sejm uchwalił w piątek ustawę o powołaniu Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia w Warszawie. To szansa na poprawę w stosunkach polsko-rosyjskich - uważają politolodzy.

- Powołanie Centrum nie daje gwarancji na sukces, bo gdyby tak było, to powoływanie tego typu instytucji stałoby się pewnego rodzaju regułą. Jest to budowanie pewnej możliwości do zrealizowania tych celów, które zakłada ustawa - mówił minister kultury Bogdan Zdrojewski. Jak dodał, Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia ma uzupełniać i koordynować prace, realizowane przez inne instytucje, które zajmują się relacjami polsko-rosyjskimi, bez naruszania ich autonomii. - Ta instytucja ma być dodatkowym, mam nadzieję - cennym elementem w budowaniu porozumienia opartego na prawdzie - zaakcentował Zdrojewski.

DEON.PL POLECA
W opinii prof. Władysława Stępniaka z Polsko-Rosyjskiej Grupy ds. Trudnych, która była inicjatorem powołania Centrum, powstanie tej instytucji stworzy "płaszczyznę, niezwykle ważną dla przybliżenia społeczeństwa polskiego i rosyjskiego (...), kontaktów młodzieży, naukowców, różnego rodzaju zespołów". - Działania w tym kierunku powinny być podjęte, ponieważ wiele z Rosjanami nas łączy, a nie tylko dzieli - powiedzia Stępniak.

- To jest zmiana nie tylko w naszych relacjach dwustronnych (...). Myślę, że także Unia Europejska, wiele państw w Europie odetchnęła na myśl o tym, że Polacy z Rosjanami przestaną na każdym kroku sobie szkodzić. W jakimś sensie powodowało to ból głowy całej Europy. (...) Cieszmy się z tego, co jest, i pozwólmy tej instytucji normalnie funkcjonować, bez angażowania jej w bezpośrednie problemy polityczne - powiedział PAP prof. Stępniak.

DEON.PL POLECA

- Bardzo dobrze się stało, że ta ustawa została uchwalona i że takie centra powstaną. Osobiście jestem ogromnym zwolennikiem tego rozwiązania. (...) To jest doskonała platforma do tego, aby kontynuować dialog o trudnych sprawach w stosunkach polsko-rosyjskich i o trudnej historii, który został podjęty w ramach prac Polsko-Rosyjskiej Grupy ds. Trudnych. Grupa wykonała już gigantyczną pracę, ale zostało jeszcze szereg wątków do rozwinięcia; myślę, że Centrum Polsko-Rosyjskiego Porozumienia i Dialogu może być platformą, która dzięki realizacji konkretnych dwustronnych projektów sprawi, że ten dialog będzie mógł być kontynuowany - ocenił politolog, dr Szymon Kardaś z Instytutu Stosunków Międzynarodowych UW.

- Upatruję w Centrum szansy na lepszą przyszłość w stosunkach polsko-rosyjskich. Mam nadzieję, że (...) realizowane będą inicjatywy dotyczące przyszłości - mam na myśli wspieranie inicjatyw dotyczących wymiany młodzieży, wymiany akademickiej, wspierania finansowego wydawania wspólnych publikacji. Liczę na to, że będzie to prowadzenie dialogu na poziomie młodych ludzi, którzy będą dyskutowali o przeszłości, ale również o przyszłości - powiedział Kardaś.

Centra Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia mają powstać w Warszawie i w Moskwie. Obie placówki działające w ramach Centrum mają dysponować budżetami po około 1 mln euro. Celem ich działalności ma być m.in. inicjowanie, wspieranie, podejmowanie działań na rzecz dialogu i porozumienia w stosunkach polsko-rosyjskich. Centrum ma prowadzić badania naukowe i działalność wydawniczą, upowszechniać wiedzę o stosunkach polsko-rosyjskich, historii, kulturze i dziedzictwie obu narodów.

Jak zapisano w uzasadnieniu ustawy, z inicjatywą powołania Centrum wystąpiła Polsko-Rosyjska Grupa do spraw Trudnych. Inicjatywę tę poparli premierzy Donald Tusk i Władimir Putin. 6 grudnia, podczas wizyty prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa w Polsce, podpisano list intencyjny w sprawie powołania Centrum.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Będzie Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.