Będzie wniosek o zawieszenie posłów PO

Będzie wniosek o zawieszenie posłów PO
(fot. PAP/Paweł Supernak)
6 lat temu
PAP / mh

O zawieszenie w prawach członków klubu PO: Jarosława Gowina, Jacka Żalka i Johna Godsona będzie wnioskował pod koniec sierpnia szef klubu Platformy. To efekt tego, że cała trójka wstrzymała się w piątek od głosu w sprawie rządowego projektu dot. zawieszenia progu ostrożnościowego.

Tym samym trzech posłów złamało dyscyplinę klubową. Premier Donald Tusk powiedział po głosowaniu w sprawie projektu nowelizacji ustawy o finansach publicznych, że ewentualne kary dla Gowina, Żalka i Godsona powinny zapaść dopiero po zakończeniu wyborów na szefa PO. Wybory, w których startują Tusk i Gowin, mają się zakończyć do 23 sierpnia.
"Wielu posłów PO bardzo by chciało - i słusznie, rozumiem ich - aby posłowie Gowin, Godson i Żalek nie byli już w klubie Platformy, ze względu na tego typu zachowania, szczególnie głosowanie przeciwko własnemu rządowi" - podkreślił premier w rozmowie z dziennikarzami w Sejmie. Dodał jednak, że poprosił szefa klubu PO Rafała Grupińskiego oraz rzeczniczkę dyscypliny klubowej Iwonę Śledzińską-Katarasińską, aby przynajmniej na czas wyborów szefa PO wstrzymali się z karami dla tych posłów.
Jak mówił, nie chciałby, aby ci posłowie "wykorzystali jakikolwiek pretekst i opuścili Platformę". Tłumaczył, że nie chce, aby jakakolwiek decyzja w PO utrudniała Gowinowi kontynuowanie kampanii i uczestniczenie w wyborach na przewodniczącego partii.
Tusk pytany, czy powinny być złożone wnioski o wykluczenie trzech posłów z partii, o czym mówił w czwartek wiceszef klubu PO Andrzej Biernat, powiedział: "Oczywiście zachowanie tych posłów jest nie do zaakceptowania, widać wyraźnie, że są zaangażowani już poza Platformą, nie mam co do tego wątpliwości. Chodzi o to, żeby zasady wyboru wewnątrz PO były zasadami równymi dla wszystkich i nie chciałbym, aby Gowin i jego współtowarzysze czuli się w jakikolwiek sposób ograniczeni w czasie kampanii wewnętrznej".
Grupiński zapowiedział, że będzie wnioskował pod koniec sierpnia o zawieszenie Gowina, Żalka i Godsona w prawach członków klubu na trzy miesiące. "Przyczyna jest oczywista i jest związana z procesem wyborczym wewnątrz PO. Dwoje z posłów jest w ten proces zaangażowanych - Gowin jako kandydat na przewodniczącego Platformy, a Żalek jako jego mąż zaufania. Jako klub nie chcemy zakłócać procesu wyborczego w partii" - argumentował.
Szef klubu PO przyznał, że rozmawiał w tej sprawie z premierem i wspólnie uzgodnili, by "decyzję podjąć po zakończeniu procesu wyborczego w PO". Jednak - jak podkreślił Grupiński - w sprawie zachowania trzech posłów osąd władz klubu jest "bardzo surowy". Ocenił, że zachowanie tych posłów podczas głosowania to "wyraz nielojalności wobec koleżanek i  kolegów, wobec rządu".
"Wykazaliśmy sporo cierpliwości przez ostatnie dwa lata. Na przykład Jacek Żalek wielokrotnie przekraczał już dopuszczalne granice" - powiedział Grupiński. Rzeczniczka klubowej dyscypliny podała, że podczas piątkowej dyskusji nikt z członków prezydium klubu nie bronił Gowina, Żalka i Godsona.
Gowin mówił dziennikarzom, że wstrzymał się od głosu, ponieważ uważa, że jest to zgodne z interesem milionów Polaków. "Likwidacja progu ostrożnościowego prowadzi do tego, że zadłużymy się. Można wcześniej było ciąć wydatki, zwiększać dochody. Samo oprocentowanie transakcji finansowych na najmniejszym poziomie doprowadziłoby do likwidacji dziury ministra Rostowskiego" - przekonywał Gowin po głosowaniach w Sejmie.
Jak powiedział, wraz z Żalkiem i Godsonem podjęli trudną decyzję, "politycznie kosztowną". "Ale są sytuacje, kiedy w polityce trzeba powiedzieć +tak-tak, nie-nie+, stanąć na gruncie prawdy i interesu Polaków" - mówił Gowin.
Sejm znowelizował w piątek ustawę o finansach publicznych, która przewiduje zawieszenie tzw. pierwszego progu ostrożnościowego. W głosowaniu wzięło udział 450 posłów; za uchwaleniem ustawy głosowało 235, przeciw było 210, a 5 wstrzymało się od głosu, w tym Gowin, Żalek i Godson. W klubie PO w sprawie tego projektu obowiązywała dyscyplina nakazująca głosowanie "za".
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Będzie wniosek o zawieszenie posłów PO
Komentarze (1)
D
DNA
26 lipca 2013, 17:04
Mafia wurzuca nawróconych.

Skomentuj artykuł

Będzie wniosek o zawieszenie posłów PO
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.