Biełsat laureatem nagrody im. Giedroycia

Biełsat laureatem nagrody im. Giedroycia
Agnieszka Romaszewska-Guzy ( C), szefowa telewizji Biełsat, wraz z zespołem tej telewizji została laureatką X edycji Nagrody im. Jerzego Giedroycia. (fot. PAP / Bartłomiej Zborowski)
PAP / wm

Agnieszka Romaszewska-Guzy, szefowa telewizji Biełsat, wraz z zespołem tej telewizji została we wtorek laureatem X edycji Nagrody im. Jerzego Giedroycia przyznawanej przez dziennik "Rzeczpospolita".

Nagroda została wręczona podczas uroczystości na Zamku Królewskim w Warszawie. Laureatka odebrała ją z rąk redaktora naczelnego "Rzeczpospolitej" Pawła Lisickiego.

Romaszewska-Guzy została uhonorowana za - jak uzasadniono - "inicjatywę powołania i dotychczasową działalność telewizji nadającej na Białoruś w języku białoruskim, której misją jest umacnianie i budowanie poczucia tożsamości narodowej Białorusinów oraz konsekwentne wspieranie ich dążeń do demokracji".

"Mam nadzieję, że nasza telewizja jest prawidłowym odczytaniem znaków czasu, że kiedyś nasze główne biuro będzie w Mińsku, a w Warszawie będziemy mieli biuro korespondenckie. I taki jest właściwie nasz cel, choć nie wiadomo, kiedy on nastąpi, ale tak jest" - powiedziała nagrodzona dziennikarka.

Honorowy patronat nad nagrodą sprawuje od początku jej przyznawania prezydent RP. Reprezentujący Bronisława Komorowskiego szef prezydenckiej kancelarii Jacek Michałowski życzył laureatce "kolejnych lat budowania dobrych, solidnych, mądrych mostów między Polską i Białorusią".

Romaszewska-Guzy do 2005 r. była reporterką Telewizji Polskiej na Białorusi. Za swoją działalność dziennikarską została w grudniu 2005 r. wydalona z Białorusi z zakazem wjazdu do kraju. W 2006 r. stanęła na czele grupy białoruskich i polskich dziennikarzy, którzy stworzyli Biełsat.

Telewizja Biełsat nadaje od grudnia 2007 roku. Jej głównym zadaniem jest "przełamanie informacyjnej i propagandowej blokady białoruskiej telewizji", zbudowana jest na bazie struktury TVP, a warszawską siedzibę publicznej telewizji wykorzystuje jako swoją centralę. Dwa oddziały terenowe mieszczą się w Mińsku i Białymstoku.

Biełsat nadaje przez sześć godzin dziennie i jest dostępny na dwóch satelitach - Sirius i Astra. Programy można także oglądać na stronie www.belsat.eu. Obecnie stacja nadaje sześć godzin programu dziennie od godz. 16 do 22 czasu warszawskiego (17-23 czasu mińskiego). W godzinach 7-13 widzowie mogą zobaczyć blok powtórkowy prezentujący programy ubiegłego dnia.

Obok szefowej telewizji Biełsat w tegorocznej edycji nagrody nominowani byli m.in. przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, były minister spraw zagranicznych Adam Rotfeld i historyk literatury, b. dyrektor Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa Zdzisław Najder.

Poprzednimi laureatami nagrody byli m.in. historyk prof. Jerzy Kłoczowski, sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Przewoźnik, ukraiński historyk i dziennikarz prof. Bohdan Osadczuk, a w ubiegłym roku twórca Forum Ekonomicznego w Krynicy Zygmunt Berdychowski.

Nagroda jest przyznawana "za działalność w imię polskiej racji stanu" osobom, które w działalności publicznej kierują się m.in. troską o sprawy publiczne, umacnianiem Polski w demokratycznej wspólnocie europejskiej oraz kultywowaniem dobrych stosunków z państwami Europy Środkowej i Wschodniej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Biełsat laureatem nagrody im. Giedroycia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.