Błaszczak: To była decyzja stricte polityczna

Błaszczak: To była decyzja stricte polityczna
(fot. PAP/Tomasz Gzell)
9 lat temu
PAP / im

Sejmowa komisja ds. kontroli państwowej nie wysłuchała w czwartek informacji NIK o wynikach kontroli wykonania budżetu KRRiT w 2011 r. Punkt został zdjęty z porządku obrad komisji na wniosek wiceprzewodniczącej Teresy Piotrowskiej (PO).

Jak mówił przewodniczący komisji Mariusz Błaszczak (PiS), czwartkowe posiedzenie komisji zwołał, by posłowie mogli zapoznać się z wynikami kontroli NIK przed wznowieniem prac nad projektem uchwały w sprawie zlecenia Izbie kontroli dotyczącej udzielania przez KRRiT koncesji na nadawanie na multipleksach cyfrowych.

Projekt ten posłowie PiS zgłosili na początku roku. W marcu połączone komisje: kultury i środków przekazu oraz kontroli państwowej zaopiniowały go negatywnie. Błaszczak zaznaczył, że do dziś nie powstało sprawozdanie komisji w tej sprawie. Poinformował, że będzie chciał, by komisje ponownie zajęły się tą sprawą za dwa tygodnie.

Błaszczak przypomniał, że NIK zgłosiła zastrzeżenia do wykonania budżetu KRRiT. Dotyczyły one m.in. przypadków niecelowego - w ocenie Izby - rozkładania na raty opłat koncesyjnych, także w przypadku nadawców, którzy - w przeciwieństwie do TV Trwam - otrzymali miejsca na pierwszym multipleksie cyfrowym.

- Albo fałszywe były zapewnienia o potędze finansowej we wnioskach o koncesje, albo fałszywe były zapewnienia o ich kłopotach we wnioskach o rozłożenie opłat na raty (...). Albo jedno, albo drugie wyjaśnienie kompromituje Radę i jej przewodniczącego (...). W mojej ocenie mieliśmy do czynienia z decyzją stricte polityczną, a nie merytoryczną w przypadku rozdzielania miejsc na multipleksie. Dlatego uważam, że przeprowadzenie kontroli procesu koncesyjnego przez NIK, którego dokonywała KRRiT jest jak najbardziej uzasadnione - ocenił.

Komisja kultury wykonanie budżetu KRRiT pod koniec czerwca oceniła pozytywnie.

Fundacja o. Rydzyka była jednym z 17 nadawców startujących w konkursie na cztery wolne miejsca na pierwszym multipleksie cyfrowym; Krajowa Rada rozstrzygnęła go w kwietniu ub.r. Od decyzji odmawiających przyznania miejsc na multipleksie odwoływało się - oprócz Fundacji - także trzech innych nadawców. Wszystkie odwołania KRRiT odrzuciła w styczniu br. Lux Veritatis oraz spółka Mediasat, nadawca kanału Tele5, zaskarżyły tę decyzję do sądu administracyjnego. WSA w Warszawie obie skargi odrzucił w maju; nadawcom przysługuje skarga kasacyjna do NSA.

Rozłożenie na raty nie zwalnia podatnika z obowiązku uiszczenia podatku, a jedynie ułatwia mu jego zapłacenie. Jak zaznaczyła Rada, korzystanie z rozłożenia na raty związane jest ponadto z koniecznością wniesienia opłaty prolongacyjnej; dochody budżetowe państwa z tego tytułu wyniosły ponad 13 mln zł.

KRRiT zaznacza także, że rozkładanie opłat na raty jest zgodne z prawem UE i orzecznictwem sądów administracyjnych i nie można w tym wypadku mówić o pomocy publicznej dla nadawców.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Błaszczak: To była decyzja stricte polityczna
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.