Boni: powinno się uczyć programowania

Boni: powinno się uczyć programowania
(fot. PAP/Grzegorz Jakubowski)
PAP / mh

W polskich szkołach powinno się uczyć podstaw programowania komputerowego - uważa były minister administracji i cyfryzacji Michał Boni. W liście skierowanym do minister edukacji Joanny Kluzik-Rostkowskiej proponuje listę działań, które ułatwią wprowadzenie takich zajęć.

"Tak jak umiejętność pisania i czytania jest ważna, tak samo będzie ważna umiejętność programowania, jako element naszej komunikacji z innymi. Może nie powinniśmy czekać tylko zacząć się przygotowywać do wdrażania tych umiejętności w polskich szkołach. Uważam, że cywilizacyjnie i obywatelsko jest to bardzo ważne przedsięwzięcie" - powiedział w środę w Warszawie Boni przekazując dziennikarzom list skierowany do szefowej resortu edukacji.
Jak napisał Boni, dobre wyniki polskich uczniów w badaniach PISA to odpowiedni moment do podjęcia dalszych działań edukacyjnych w tym wprowadzenia nauki programowania do szkół. "Został tym samym przygotowany grunt pod następne ważne kroki dla edukacji, związane z jednej strony z personalizacją nauczania, z drugiej zaś z uświadomieniem sobie, jakie kompetencje ma dawać uczniom polska szkoła w szybko zmieniającym się świecie" - podkreślił w liście były szef MAC.
Rzecznik prasowy ministerstwa edukacji narodowej Joanna Dębek powiedziała PAP, że postulaty zawarte w liście Boniego są ważne i godne uwagi. "Czekamy na ten list i na pewno się z nim zapoznamy. Projekt Cyfrowa Szkoła na pewno jest jednym z priorytetowych działań ministerstwa edukacji narodowej. Uważamy, że dalsza cyfryzacja polskich szkół to nie tylko obowiązek, ale także naturalna kolej rzeczy w dzisiejszych czasach" - dodała Dębek.
I dodał, że obecny rozwój internetu wkracza w nową fazę, dlatego tak ważne są różne działania na rzecz edukacji medialnej, rozwoju świadomości internetu. "Ale dlatego też, w tym samym czasie musimy uzmysłowić sobie, co powinniśmy ze świata cyfrowego widzieć w sposób najbardziej praktyczny. Toteż uczenie sztuki kodowania, nauka podstaw programowania staje się tak ważna" - napisał w liście Boni.
Boni zaznaczył, że naukę programowania należy wprowadzić do szkół stopniowo. Zaproponował także w liście podjęcie działań, które miałyby doprowadzić do wprowadzenia do szkół podstaw programowania. Były szef MAC wskazał, że należy przyjrzeć się podobnym działaniom w innych krajach np.: w Estonii, Wielkiej Brytanii czy Finlandii, wyciągnąć wnioski z pilotażowych programów nauki programowania w szkołach, Boni wymienił tu pilotażowy program "Mistrzowie Kodowania" zrealizowany przez firmę Samsung pod patronatem m.in. MAC.
Były szef MAC wskazał także, że należy przygotować kalendarz wprowadzenia nauki programowania w szkołach w perspektywie 3-5 latm, a także określić, ile osób w Polsce dzisiaj może uczyć programowania i jakie są w tym zakresie kompetencje nauczycieli. Boni zadeklarował także chęć współpracy przy tym projekcie.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Boni: powinno się uczyć programowania
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.